banner2

Bakan Bilgin'den milyonlara müjde! 'Geçici işçi sorununu çözüyoruz'

Bakan Bilgin geçici işçi sorununun tarihe karışacağını söyledi ve "Devletin, norm kadroya eleman alırken, kıdem sırasına göre mevcut geçici işçilerden almasını önerdik. Mevcut geçici işçilerin de uzun süre; 11 ay, 29 gün çalıştırılmasını teklif ettik" dedi.

Ekonomi 15.03.2023, 16:29 15.03.2023, 16:43
Abone ol
Bakan Bilgin'den milyonlara müjde! 'Geçici işçi sorununu çözüyoruz'

Geçici işçiye kadro verilmesi ile ilgili düzenlemede son aşamaya gelinirken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den açıklama geldi. Bakan Bilgin, geçici işçi sorununun çözüleceğini ve tarihe karışacağını söyledi. 

AK Parti TBMM Grup Toplantısı'ndan önce basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Bilgin geçici işçiye kadro düzenlemesi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. 

'STAJ BİR EĞİTİMDİR: KAVRAMLARI DOĞRU KULLANALIM'

EYT düzenlemesi ile staj mağdurlarının ortaya çıktığı" ifade edilen Bakan Bilgin, şu şekilde konuştu:

Staj mağduru, kavramı doğru değil, staj mağduru yok. Çünkü prim yatırmayanlar, prim yatırmadan emekli olabilir mi? Patronları kim? Kendi adlarına sigorta primini yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. Staj bir eğitimdir, kavramları doğru kullanalım.

'DÜZENLEME MECLİS'TE'

Bakan Bilgin geçici işçilerle ilgili düzenlemenin hangi aşamada olduğuna dair soruyu ise şöyle cevapladı:

Düzenleme şu anda Meclis'te. Tahmin ediyorum bu hafta Meclis gündemine alınır. Geçici işçi sorununu çözüyoruz. Dosya dosya önümüzde ele aldığımız her konuyu çözerek dosyayı kapatıyoruz. EYT'den sonra geçici işçiler demiştik, şimdi geçici işçiler meselesi inşallah Meclisimizin vereceği kararla kapanıyor. Geçici işçiler meselesi tarihe karışacak.

BAKAN BİLGİN GEÇİCİ İŞÇİ ŞARTINI AÇIKLADI

Bakan Bilgin, Meclis Başkanlığına sunulması öngörülen geçici işçilere yönelik kanun teklifinin içeriğine yönelik soru karşısında şu şekilde konuştu:

Devlette norm kadrolar var, bir de geçici işçiler var. Devletin, norm kadroya eleman alırken kıdem sırasına göre mevcut geçici işçilerden almasını önerdik. Şart; çalışma süresi, en kıdemli olanlar alınsın.

ALT SINIR OLACAK MI?

"Geçici işçilere yönelik çalışma süresinde alt sınır olacak mı?" sorusunu da cevaplayan Bakan Bilgin, "Sınır yok, sıraya koysun, en kıdemliden başlayarak alsın. Mevcut geçici işçilerin de uzun süre, 11 ay, 29 gün çalıştırılmasını önerdik." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!