banner2

Bakan Bilgin'den 700 bin kamu işçisine müjde: Emekçilerimizi mutlu eden bir sözleşmeye imza atacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yaklaşık 700 bin kamu işçisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada "Çalışanlarımızı, emekçilerimizi mutlu eden bir sözleşmeye imza atacağız." ifadelerini kullandı.

Ekonomi 01.04.2023, 15:49 01.04.2023, 15:53
Abone ol
Bakan Bilgin'den 700 bin kamu işçisine müjde: Emekçilerimizi mutlu eden bir sözleşmeye imza atacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Ankara'da bir otelde düzenlenen Türk Metal Sendikasının 17. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, yaklaşık 700 bin kamu işçisini yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin önemli mesajlar verdi.

Türkiye'nin kalkınma hamlesinde sermayenin önemli rolü olduğuna işaret eden Bilgin, "Biz sermaye düşmanı değiliz ama sermayenin emek düşmanlığı yapmasına izin vermeyiz." dedi.

Enflasyonun, emekçilerin ve sabit gelirlilerin hayatlarını tahrip ettiğini belirten Bakan Bilgin, bu tahribatı azaltmaya karşı çeşitli tedbirler aldıklarını anımsattı.

''KİMSE ENDİŞE ETMESİN''

Tüm gelirlerin asgari ücret kadar olan kısmının vergi dışı bırakıldığını hatırlatan Bilgin, şu ifadeleri kullandı;

"Buna rağmen biliyorum ki, ücretlerin üzerinde hala vergi dengesizliği vardır. Bunun da çözülmesi konusunda hem TÜRK-İŞ Başkanımızın hem TİSK Başkanımızın kendi imzalarıyla bana getirdikleri, benim de çalıştığım bir konu var. İnşallah onu da çözeceğiz. Seçimden önce yapalım, bitirelim diye bir derdim yok. Biz zaten önümüzdeki dönem de iktidarda olacağız. Dolayısıyla bunu da biz çözeceğiz. Kimse endişe etmesin."

"KİT'LERDEKİ TAŞERON SORUNUNU DA ÇÖZECEĞİZ'' 

Türkiye'nin, taşeron işçiliği konusunda da büyük bir çözümü hayata geçirdiğine dikkati çeken Bilgin, "Ama KİT'lerde kalan o dönem 80 bin civarında arkadaşımız vardı. Bazı kuruluşların yeniden taşeron işletmeciliğine müracaat etmesi sonucu sayıları arttı. Bu sorunu da çözeceğimizin sözünü verdik. Önümüzde çözülecek her dosyayı çalışıp kapatıyorum. En son kapattığım dosya, geçici işçiler dosyasıydı. Şimdi de önümüzde bu duruyor. Bunu da çözeceğiz." dedi.

700 BİN KAMU İŞÇİSİNE MÜJDE

Bakan Bilgin, yaklaşık 700 bin kamu işçisini ilgilendiren 2023-2024 yılı Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşme görüşmelerinin devam ettiğini belirterek, "Çalışanlarımızı, emekçilerimizi mutlu eden bir sözleşmeye imza atacağız." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!