Yandex Metrica

Bakan Bayraktar 'zamanından önce hazır hale getireceğiz' diyerek duyurdu! Nahçıvan gazı için tarih netleşti

Bakan Bayraktar 'zamanından önce hazır hale getireceğiz' diyerek duyurdu! Nahçıvan gazı için tarih netleşti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı'na ilişkin yaptığı açıklamada projenin hayata geçirileceği tarihi duyurdu.

Ekonomi

03.06.2024, 21:55

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye ile Azerbaycan arasında enerji alanındaki önemli işbirliklerinden biri olan Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı için tarih verdi. Bakan Bayraktar, hattın zamanından önce hazır hale getireceklerini ve bu yıl Nahçıvan'a gazın Türkiye üzerinden ulaştırılacağını söyledi. Bayraktar, 29. Uluslararası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarı'na katılmak üzere geldiği Azerbaycan'da Enerji Bakanı Perviz Şahbazov ile görüştü.

İki kardeş ülke arasındaki enerji alanında yürütülen işbirliğinin bütün dünyada takdir edildiğini kaydeden Bayraktar, ortaya koyulan işbirliğinin sadece iki ülkenin ekonomisine değil bölgeye, özellikle de Avrupa'nın enerji güvenliğine ve petrol piyasalarının daha dengeli olmasına katkı sağladığını vurguladı.

Dolarda yüzde 7'lik değişim olacak! Doların ipi gevşedi: İşte 10 Temmuz 2024 güncel döviz fiyatları Dolarda yüzde 7'lik değişim olacak! Doların ipi gevşedi: İşte 10... Haberi Görüntüle

"BU HATTI ZAMANINDAN ÖNCE HAZIR HALE GETİRECEĞİZ"

Cumhurbaşkanları Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ortaya koyduğu liderliğr vurgu yapan Bakan Bayraktar, Türkiye ve Azerbaycan'ın enerji alanında çok büyük projeler gerçekleştirdiğini hatırlatarak, hem bölgesel hem de küresel öneme sahip Bakü-Tiflis Ceyhan, Bakü-Tiflis-Kars ve TANAP gibi projelerin uyum içinde çalışmaya devam ettiğini söyledi. Yeni projeler üzerinde de çalıştıklarını bildiren Bayraktar, "Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı'nda çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu hattı zamanından önce hazır hale getireceğiz. Bu sene kış aylarında Nahçıvan'ın gazı Türkiye üzerinden gelecek." ifadelerini kullandı.

Elektrik üretimi alanında çok önemli gelişmeler yaşandığını kaydeden Bakan Bayraktar, "Azerbaycan, yenilenebilir kaynakları da çok güçlü bir ülke." dedi. Bakan Bayraktar, "Hazar denizindeki rüzgar kapasitesi, Nahçıvan'daki güneş kapasitesi sadece Türkiye'deki şirketleri değil, birçok uluslararası şirketi buraya çekiyor. Sadece kaynakların olması yetmiyor. Aynı zamanda pazarın ve talebin de olması lazım. O anlamda Türkiye ile Azerbaycan'ın birbirini tamamlayıcı rolü var." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin yenilenebilir elektrik için çalıştığını belirten Bakan Bayraktar, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de elektriğe talebin arttığına dikkat çekti. Bayraktar, "Biz elektrik enerjisini daha temiz yollardan üretmeyi hedefliyoruz. Hem Türkiye'deki yenilenebilir enerji potansiyelini hayata geçirecek hem de çevremizdeki elektriği de Türkiye'ye ve Türkiye'den Avrupa'ya götürme ile alakalı ortak projeler geliştiriyoruz. İki ülke olarak bundan sonra yapacağımız oldukça geniş yelpazede projelerimiz var. Adım adım ve sistemli şekilde ilerliyoruz." diye konuştu.

Habere Tepki Ver

3

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading