Ayçiçek yağının yerini o alacak! Hem daha ucuz hem de daha sağlıklı! 

Türkiye’nin ayçiçek yağı sorununu giderecek hamle geldi. Ayçiçek yağına en güçlü alternatif olarak ön plana çıkan ve yüzde 50'si yağ olan kanolaya ilgi arttı. Türkiye'de yaşanabilecek yağ sıkıntılarının önüne geçebilmek için Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçerek birçok ilde kanola ekimine ağırlık verdi.

Ekonomi 12.05.2022, 15:50 12.05.2022, 16:05
Abone ol
Ayçiçek yağının yerini o alacak! Hem daha ucuz hem de daha sağlıklı! 

Ayçiçek yağına üst üste gelen zamlar ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ayçiçek üretimin azalmasıyla birlikte yağ fiyatları vatandaşın gündeminden düşmüyordu. Kaynaklar sürekli artan talep karşısında yetersiz kalırken üreticiler de alternatif ürünlere yöneldi. Tarım ve Orman Bakanlığı da bu kapsamda ayçiçeğe göre yüzde 20 daha fazla yağ elde edilen kanolaya ilişkin çalışma başlattı.

TÜRKİYE'NİN YAĞ İHTİYACI KARŞILANACAK

Bakanlık, Trakya Bölgesi başta olmak üzere uygun alanlarda ayçiçeği yerine kanola (kolza) ekilmesi durumunda Türkiye'nin yağ ihtiyacının büyük oranda karşılanacağını tespit etti.

Tekirdağ'da 15 İl Müdürlüğü'nün personelinin katılımıyla çalıştay düzenlendi. Kolza projelerine yüzde 75 hibeli tohum desteği verildi.

DESTEK MİKTARI ARTIRILDI

Fark Ödemesi Desteği kapsamında kilogram başına 50 kuruş olan destek miktarı 2021'de 80 kuruşa, sertifikalı tohum kullanım desteği birim destek miktarı da dekar başına 5 TL'den 20 TL'ye çıkarıldı.

Ayçiçek yağına en güçlü alternatif olarak ön plana çıkan ve yüzde 50'si yağ olan kanolaya ilginin arttığı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine yansıdı. TÜİK Edirne Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Edirne'de 2017 yılında 11 bin dekar kanola ekilirken bu rakam 2021 yılında 70 bin dekara ulaştı. Bu yıl ise 90 bin dekar alanda üretim yapılması öngörülüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!