banner2

Ayçiçek yağı sorunu tarihe karışıyor! Seferberlik başlatıldı: Dev destek geliyor

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle ayçiçek tedariğinde dünya genelinde yaşanan sıkıntı Türkiye'yi etkilemese de bazı önlemler almaya itti. Bu kapsamda birçok şehirde, il tarım müdürlükleri tarafından seferberlik başlatıldı. Ayçiçek üretimi yapacak çiftçilere büyük oranda ayçiçeği tohumu ve gübre desteği verilecek.

Ekonomi 23.04.2022, 10:45 23.04.2022, 10:45
Abone ol
Ayçiçek yağı sorunu tarihe karışıyor! Seferberlik başlatıldı: Dev destek geliyor

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan savaş sebebiyle ayçiçek yağında yaşanan tedarik sıkıntısı, fiyatların yükseleceği endişesiyle talebin artması sonucu 5 euroya kadar tırmandı.

AYÇİÇEĞİ TOHUMU TİCARETİNİN KESİNTİYE UĞRAMASI BÖLGE ÜLKELERDE SIKINTIYA NEDEN OLDU

Ukrayna, yılda 14,2 milyon ton üretim ile dünyanın en büyük ayçiçeği üreticisi konumunda bulunurken, Rusya ise 12,8 milyon ton üretimiyle ikinci sırada geliyor. Dünyanın en büyük iki ayçiçek yağı üreticisi ülkeyle ilişkilerin sekteye uğraması krizi bir hayli derinleştirirken bölge ülkeleri ayçiçeği tohumu ticaretinin kesintiye uğramasından ötürü sıkıtılar yaşıyor.

TÜRKİYE SEFERBERLİK BAŞLATTI

Türkiye yaşanan krizi en az ölçüde hissetmek adına ayçiçeği üretiminde seferberlik başlattı. Boşta kalan araziden faydalanmak ve dışarıya bağımlılığı en aza indirmek için birçok ilde üreticiye yönelik tohum ve gübre destekleri sağlanıyor.

ÜRETİCİYE BİRÇOK DESTEK VERİLİYOR

Belediyelerden il tarım müdürlüklerine kadar pek çok kuruluş, yüzde 50 ila yüzde 70 arasında değişen hibelerle çiftçilere ayçiçeği tohumu dağıtımı yapıyor. Üretime yönelik destekler sadece tohum desteğiyle de sınırlı değil. Üreticilere aynı zamanda gübre desteği verilen kampanyalar da gerçekleştiriliyor. Kocaeli, Sakarya, Bursa, Konya, Denizli, Samsun başta olmak üzere birçok büyükşehir belediyesi, illerindeki çiftçilerle el ele vererek ayçiçeği üretimini artıracak adımlar atıyor.

BELEDİYELER SEFERBERLİKTE ÖNCÜ OLDU

Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü iş birliğiyle yağlık ayçiçeği üretimini artırmak amacıyla ildeki 1000 çiftçiye yüzde 70 hibe desteğiyle 10 bin 640 kilogram tohumu dağıtıldı. 2 bin çiftçiye 2000 ton gübre ve 120 ton yüzde 50 hibeli yem bitkisi tohumu desteği veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise, “2022 Ayçiçeği Yetiştiriciliğini Destekleme” projesi kapsamında yağlık ayçiçeği yetiştiriciliği yapan 500 üreticiye 360 ton yüzde 50 hibeli gübre desteği sağladı.

ARAZİLER AYÇİÇEĞİ TOHUMU İÇİN HAZIR

Denizli Büyükşehir Belediyesi 7 ayrı ilçedeki 10 bin dekar alanda ayçiçeği üretim yapacak çiftçilere yağlık ayçiçeği tohumu desteği verdi. Denizli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile iş birliğinde başlatılan proje ile Acıpayam, Baklan, Bozkurt, Çal, Çardak, Serinhisar ve Tavas ilçesindeki 10 bin dekar alanda üretim yapacak yaklaşık 300 üreticiye 4 bin 800 kilogram yağlık ayçiçeği tohumu dağıtıldı. Tokat’ta, 34 bin dekar arazide ekimi yapılmak üzere bin 700 çiftçiye yüzde 50 hibeli 17 ton hibrit ayçiçeği tohumu dağıtıldı. Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 15 ilçede toplam yüzde 50 bakanlık hibeli, yüzde 50 üretici katkılı olmak üzere 13 bin 400 kilogram ayçiçeği tohumu dağıtıldı.

ÇİFTÇİLER HALİNDEN MEMNUN

Kandıra’da çiftçilik yapan Ersin Altaş, Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 hibeli gübre desteği verdiği için, yaklaşık 40 dönüm araziye ayçiçeği ekeceğini dile getirdi. Desteklerin çiftçiler için çok önemli olduğunu vurgulayan Altaş, “Üreticiler olarak Büyükşehir Belediyesi’nden çok memnunuz. Daha önce de mazot desteği almıştım. Mazot desteğini devam ettirirse çok güzel olur. Bu desteği sürdürürse, çiftçi daha çok ekim yapar” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!