Ayçiçek yağı fiyatlarında indirim müjdesi! Ayçiçek yağına gelen büyük indirim herkesi sevindirecek! İşte beklenen indirimli ayçiçek yağı litre fiyatı

Ayçiçek yağı litre fiyatına büyük indirim geliyor. Uluslararası piyasalarda ham ayçiçek yağı 1500 dolara kadar gerilemesi iç piyasalarda ayçiçeği yağı litre fiyatında da etki edecek. Ayçiçek yağına 30-35 liraya kadar indirim gelmesi bekleniyor.

Ekonomi 01.07.2022, 02:06 01.07.2022, 02:09
Abone ol
Ayçiçek yağı fiyatlarında indirim müjdesi! Ayçiçek yağına gelen büyük indirim herkesi sevindirecek! İşte beklenen indirimli ayçiçek yağı litre fiyatı

Uluslararası piyasada ham ayçiçek yağının tonu yükseldikten sonra ciddi bir düşüş gösterdi. İç piyasalarda ize artan ayçiçeği yağı litre fiyatında da indirim gelmesi öngörülüyor. Uluslararası piyasada ham ayçiçek yağının tonu 2150 bin dolara yükseldi. Daha sonra taleplerin azalma nedeniyle düşüş yaşandı. Son 20 günde uluslararası pazarda ham ayçiçek yağı yüzde 30 düşüş yaşadı. Ayçiçek yağı 1500 dolara kadar fiyatı çekildi. Bu durum iç piyasada sürekli fiyatı yükselen Ayçiçek yağı litre fiyatına da etki etti. Sektör temsilcileri şu an raflarda 180 ile 200 lira arasında yer alan 5 litrelik ayçiçek yağının 155-160 lira bandına inmesi öngörüyorlar.

UKRAYNA’DAN SEVKİYATIN BAŞLANMASI AYÇİÇEK YAĞININ FİYATLARINDA ETKİLİ OLDU

Ham ayçiçek yağında taleplerin azaldığını söyleyen Kadooğlu Yağ Sanayi İthalat Müdürü Muzaffer Yıldırım, pandemi döneminde palm yağı üretiminde yaşanan sıkıntıların aşılması, Fed’in faiz artırımı ve Ukrayna’dan sevkiyatların başlaması ham ayçiçek yağ fiyatlarında düşüşe neden olduğunu söyledi.

Öte yandan fiyatlarda son 1,5 aydır kademeli olarak düşüş yaşanıyor. Yıldırım, “Savaştan önce Ukrayna’dan mal temin etmek için Rusya’ya göre yaklaşık 20 dolar fiyatı daha yüksekti. Savaştan sonra ise Ukrayna malı 100 ile 150 dolar Rusya’dan daha ucuz oldu” dedi.

AYÇİÇEK YAĞINDA YÜZDE 20 DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Ayçiçeği yağ fiyatlarının uluslararası pazarda gerilemeye başladığını aktaran Solventum Yönetim Kurulu Başkanı Onat Angı, uluslararası piyasada yüzde 30 düştüğünü ve iç piyasada fiyatların düşmeye başladığını söyledi. İç piyasada yansımayan fiyatlarla beraber yüzde 15 civarında bir düşüş beklendiğini ifade etti.

Angı, “İç piyasa şu an durgun ve yansımayan fiyatlarla beraber bir düşüş bekleniyor. Yeni fiyatlarla 5 litrelik ayçiçek yağının fiyatı 155 ile 160 lira gibi bir seviyelerde olması bekleniyor. KDV dahil yüzde 20’ye yakın düşüş olması söz konusu. Yeni hasat da fiyat düşüşünde etkili olacak” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!