Avrupa'da huzursuzluk artıyor! Ülke yönetimleri artan enflasyona karşı çalışanlarına zam yapmadı

Avrupa ülkelerinin, küresel enflasyon sebebiyle çalışanlarına maaş artışı yapmaması çalışanların büyük tepkisine yol açtı. İşçiler, artan hayat pahalılığı karşısında Türkiye'dekine benzer bir zam artışı talep etti.

Ekonomi 11.08.2022, 17:21 11.08.2022, 17:59
Abone ol
Avrupa'da huzursuzluk artıyor! Ülke yönetimleri artan enflasyona karşı çalışanlarına zam yapmadı

Çalışanların yükünü hafifletmek üzere asgari ücret artışı olmayan, çalışanlara zam yapılmayan Avrupa'da huzursuzluk artıyor. Çalışanlar, enflasyona dikkat çekerek maaşlara zam yapılmasını istedi.

İSVİÇRE'DE BİLE TEPKİYLE KARŞILANDI

Sabah'tan Mehmet Çek'in haberine göre, İsviçre, Almanya veya Avusturya gibi ülkelerde Türkiye'dekine benzer bir sistem yok. Enflasyonun yükselmesiyle birlikte asgari ücrete veya çalışanların aylıklarına bir düzenleme yapılmıyor. Zam yapılmaması İsviçre'de bile rahatsızlığa neden oldu. İsviçre Sendikalar Federasyonu (SGB) Başkanı Pierre Yves Maillard, İsviçre'deki çalışanların maaşlarının artırılmasını talep etti.

30 YILDIR GÖRÜLMEYEN ARTIŞLAR YAŞANDI

Maillard, işverenlerin ücretleri arttırmaması durumunda, sosyal ve politik huzursuzluk olacağını da söyledi. Maillard, "Salgın birçok insan için ücret kayıplarına yol açtı. Savaş nedeniyle son 30 yılda görülmeyen fiyat artışları yaşandı. Ücretlerin arttırılmaması durumunda, sonuçlar işgücü piyasası ve tüketim için felaket olacak. Birçok insan sabit giderlerini ödemekte sorunlar yaşayacak" diye konuştu.

"SATIN ALMA VE TÜKETİM ÇÖKER" UYARISI

Sektöre bağlı olarak değişebilecek olan maaş artışlarının ortalama yüzde 5 olabileceğini kaydeden Maillard, "Ücretler artırılmazsa satın alma gücü düşer ve tüketim çöker. Bu nedenle ücretleri artırmak yalnızca sosyal bir yükümlülük değil, aynı zamanda ekonomik bir zorunluluktur" dedi. SGB, eylül ayı başında yürütülecek olan müzakerelerde maaş artışlarına özel taleplerini açıklamayı planlıyor.

TÜRKİYE'DE TEMMUZDA ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM GELMİŞTİ

Türkiye'de enflasyonun artması nedeniyle hükümet asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına iki kez yüksek zam yaptı. Avrupa'da ise enflasyon bağlı olarak çalışanların maaşlarına zam yapılması söz konusu değil. Almanya asgari saat ücretini yıl sonunda 12 euroya çıkaracak. Ancak bu enflasyonla mücadele kapsamında değil, hükümetin seçim vaadi olarak gerçekleşmiş olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!