banner2

Avrupa'da elektrik fiyatının en düşük olduğu başkent Ankara oldu!

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte Avrupa'da enerji fiyatları tırmanışa geçti. Türkiye, hükümetin attığı birçok adımla fiyat artışını en az yansıtan ülke oldu. Ankara ise Avrupa'da elektrik fiyatının en düşük olduğu başkent oldu

Ekonomi 10.09.2022, 10:54 10.09.2022, 10:54
Abone ol
Avrupa'da elektrik fiyatının en düşük olduğu başkent Ankara oldu!

Avrupa, Rusya-Ukrayna savaşının enerji fiyatlarındaki neden olduğu tırmanışla birlikte 1 yıl öncesine göre 8-10 kat artan elektrik ve gaz faturalarına karşı önlem ararken, hükümetin attığı adımların etkisiyle Türkiye fiyat artışını vatandaşına en az yansıtan ülke oldu.

LONDRA ELEKTRİĞİN EN PAHALI TÜKETİLDİĞİ ŞEHİR OLDU

Avusturya ve Macaristan'ın enerji piyasası düzenleme kurumları ve Finlandiya merkezli araştırma firması VaasaETT'in hazırladığı Konut Enerji Fiyat Endeksi verilerine göre, Avrupa'da kilovatsaat başına meskende 11.69 lira ile Londra elektriğin en pahalı tüketildiği şehir olarak öne çıktı. 

ELEKTRİK FİYATININ EN DÜŞÜK OLDUĞU BAŞKENTLER ARASINDA ANKARA İLK SIRADA YER ALDI

Konutlarda elektrik fiyatı sıralamasında kilovatsaat başına yaklaşık 10.04 lira ile Kopenhag ikinci sırada yer alırken, onu 9.86 lira ile Roma takip etti. Roma'yı, 9.31 lira ile Amsterdam, 9.13 lira ile Brüksel ve yaklaşık 8,22 lira ile Berlin izledi. Meskenlerde elektrik fiyatının en düşük olduğu başkentler arasında, 2.74 lira ile Zagreb, 1.64 lira ile Budapeşte ve 1.46 lira ile Belgrad yer aldı. Ankara ise kilovatsaat başına 1.44 lira ile ağustosta elektriği en ucuz tüketen başkentler listesinde birinci sıraya yerleşti. Avrupa'da ağustos ayında elektrik fiyatları bir önceki aya göre en çok Atina'da arttı. Atina'da enerji vergilerindeki artışlar nedeniyle kilovatsaat başına elektrik fiyatı yaklaşık yüzde 34 artış gösterdi. Fiyatlar, Brüksel'de yüzde 26, Amsterdam'da yüzde 22 yükseldi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!