banner2

Avrupa'da doğal gaz krizi baş gösterdi! Yüzde 10,5 yükseldi: İşte doğal gaz fiyatlarının artmasının nedeni

Avrupa'da bulunan doğal gaz fiyatları, dünyanın en büyüğü olarak bilinen sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatçılarından Avustralya'da yer alan bazı tesislerdeki çalışanların greve gitmesi sonucunda %10'un üzerinde bir artış kaydetti.

Ekonomi 08.09.2023, 11:09 08.09.2023, 11:46
Abone ol
Avrupa'da doğal gaz krizi baş gösterdi! Yüzde 10,5 yükseldi: İşte doğal gaz fiyatlarının artmasının nedeni

Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de işlem gören Ekim vadeli gaz kontratı, dün 32,75 avroyla kapanmıştı. Ancak bugün gaz fiyatları %10,5 oranında yükselerek 36,2 avroyla işlem görmeye başladı.

Avrupa gaz piyasalarındaki fiyat artışı, Chevron'a ait LNG tesislerinde çalışanların çalışma koşulları ve ücretlerin iyileştirilmesi talebiyle greve gitmelerinden kaynaklandı.

Chevron'un Avustralya'daki LNG tesisleri, küresel LNG arzının yaklaşık yüzde 5'ini karşılamakta.

KÜRESEL ETKİLERE HASSAS

Geçen yıl 80,9 milyon ton LNG ihracatıyla, Avustralya dünyanın en büyük LNG ihracatçısı konumundaydı ve küresel LNG ticaretinin %20,1'lik bir payına sahipti.

Avustralya'nın Avrupa'ya doğrudan LNG tedariki sınırlı olmasına rağmen, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ardından kıtada Rus gazı arzının büyük ölçüde azalması, Avrupa'nın LNG'ye olan bağımlılığını artırmıştır.

Bu nedenle, küresel LNG piyasasındaki arz endişeleri, Avrupa'daki gaz fiyatlarını doğrudan etkilemekte ve mevcut riskler, fiyatlar üzerinde dalgalanmalara yol açmaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!