banner2

Atilla Yeşilada dolardaki kıyamet senaryosunu açıkladı! 'Frenlemek çok zor, en fazla 2 ay içinde...'

Ünlü Ekonomist Atilla Yeşilada, felaket senaryolarına ara vermeden devam ediyor. Sürekli olarak doların yükseleceğini iddia eden Yeşilada'da bu defa daha sert yorumlarda bulundu. Detaylar haberimizde...

Ekonomi 18.05.2022, 15:02
Abone ol
Atilla Yeşilada dolardaki kıyamet senaryosunu açıkladı! 'Frenlemek çok zor, en fazla 2 ay içinde...'

Ekonomist Atilla Yeşilada, Youtube yayınında Merkez Bankası’nın doları tutmak için yeteri kadar rezervi kalmadığını iddia ederek, en fazla 2 ay içinde 21 Aralık 2021’deki türde bir döviz depreminin yaşanma ihtimalinin yüzde 80 olduğunu söyledi. Felaket senaryolarına aralıksız devam eden Yeşilada, bu defa ipin ucunu kaçırdı.

Youtube kanalından yaptığı yayında Yeşilada özetle şunları kaydetti:

"Merkez Bankası’nın satılabilir rezervi 30 milyar dolar bu 20 milyar dolara indiğinde 1970’lerin kapalı kambiyo rejimine döneriz. Yani döviz işlemlerine kısıtlama gelir. Bankalarda döviz hesabı bulunan vatandaşlara likidite sıkıntısı var denilerek hesaplarından para çekilmesi engellenecek. Hesabınız baki ama paranızın tümünü çekemezsiniz denecek. Reel faizin eksi yüzde 50'lerde, resmi enflasyonun yüzde 70 olduğu, kredilerdeki yıllıklandırılmış artışın yüzde 65'e vardığı bir ülkede döviz talebini kesemezsiniz. Merkez Bankası'nın kullanılabilir döviz rezervleri hızla eriyor. Hükümetin beklentisinin aksine yaz aylarında da, turist sezonuna rağmen döviz talebi artacak ve TCMB'nin artık satacak dövizi, silahında mermisi kalmayınca acı sonu birlikte yaşayacağız."

DÖVİZ İŞLEMLERİNE KISITLAMA TAHMİNİ

Bu kez kur şokundan önce döviz işlemlerine kısıtlama geleceğini öngören Yeşilada, ancak yine de doları 16,50 liranın altında frenlemenin çok zor olduğunu, kısıtlamaların da bir süre sonra doları yukarı iteceğini söyledi. İngiltere merkezli yatırım bankası Standard Chartered'ın son yayınladığı araştırma raporuna da değinen Yeşilada, raporda 2022 sonu dolar öngörüsünün 18 lira, 2023 sonu dolar öngörüsünün ise 20 lira olarak hesaplandığını aktardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!