banner2

Asrın projesinde ilk köprü yükseliyor! İşte Kanal İstanbul'da son durum!

Kanal İstanbul güzergahında yapılan çalışmalar havadan görüntülendi. 6 köprüden ilki olan Sazlıdere Köprüsü’nün ayaklarının yükselmeye başladığı görüntülendi. Sazlıdere Köprüsü Başakşehir, Kayaşehir ve Bahçeşehir arasındaki ulaşımı sağlayacak.

Ekonomi 09.06.2022, 12:06 09.06.2022, 12:22
Abone ol
Asrın projesinde ilk köprü yükseliyor! İşte Kanal İstanbul'da son durum!

Asrın projesi olarak nitelendirilen Kanal İstanbul güzergahında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

26 HAZİRAN 2021'DE TEMEL ATMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 26 Haziran 2021 tarihinde temel atma töreni gerçekleştirilen köprünün ayakları ortaya çıkmaya başladı.

Havadan çekilen görüntülerde inşaat alanında çalışmaların hız kesmeden devam ettiği ve köprünün güzergahının ortaya çıktığı görüldü. İnşaat alanında ise köprünün yaklaşım viyadüklerinin ayaklarını tamamlaması için vinçler kuruldu.

Köprünün ana açıklığı 440 metre uzunluğunda, sağ ve solda yer alan 210 metrelik yan açıklıklarıyla birlikte uzunluğu 860 metreye ulaşıyor. Köprü yaklaşım viyadükleri ile toplam uzunluğu 1618 metre olacak. Eğik askı halat miktarı 136 ve ankraj miktarı 272 adet olarak hesaplanan köprü, trafiğe 2 yönde 4 şeritli hizmet edecek.

Köprünün platform genişliği ise 46 metre, "Diamond" geometrisi ile tasarlanan kuleleri, 196 metre yüksekliğe ulaşacak. Köprünün en yüksek kuleleri tasarımıyla da dikkat çekiyor. Şantiye alanları ve çevresinde ise geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!