banner2

Asgari ücrette son dakika! Rekor zam geldi

Çalışan milyonlarca vatandaş asgari ücrete ikinci zam var mı sorusunun yanıtını her gün araştırmaya devam ediyor. Bu noktada yapılan son açıklamalar ve gelişmeler vatandaşlar tarafından araştırılıyor ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada sevindiren sinyaller verilmişti. Kabine toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan zam için yeşil ışık yaktı.

Ekonomi 01.07.2022, 16:45 01.07.2022, 16:49
Abone ol
Asgari ücrette son dakika! Rekor zam geldi

Sabah'ın haberine göre, asgari ücret 2022 zammı ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Asgari ücret zam oranı bugün yapılan son değerlendirme ile belli oldu. Milyonlarca kişi, 'Asgari ücret 2022 zammı ne kadar oldu?' sorusuna yanıt arıyor. Temmuz zammı asgari ücret alanlar için ilk kez uygulanacak. Dünyadaki enflasyon sıkıntısının Türkiye'ye de yansıması nedeniyle alım gücü azalırken bugün asgari ücrete yapılacak zam ile alım gücü yeniden yükseltilecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, NATO dönüşünde verdiği mesajda, 'Halkımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz." diyerek zam oranı için sinyali verdi. Erdoğan, birazdan asgari ücret zammı ile ilgili son dakika açıklamasını yapacak. İşte asgari ücret zammı ile ilgili tüm detaylar...

ASGARİ ÜCRET ZAMMI 2022 BELLİ OLUYOR

Enflasyonun artması ile ocak ayında yapılan asgari ücret zammı eridi. Küresel enflasyon artışı sonrası hükümet temmuz zammı için kolları sıvadı. Başkan Erdoğan'ın, vatandaşı enflasyona ezdirmeme talimatı sonrası Çalışma Bakanlığı öncülüğünde işçi ve işveren bir masaya oturdu. Görüşmelerden sonra asgari ücret zammı belli oldu.

ASGARİ ÜCRET 2022 NE KADAR OLDU?

Asgari ücret 2022 ne kadar oldu? Gün boyunca bu soru milyonlarca kişi tarafından yanıt aradı. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde düzenlenecek özel programda ulusa seslenecek. Erdoğan, 'Asgari ücret zammı ne kadar olacak?' sorusunun yanıtını verecek.

TEMMUZ ZAMMI İÇİN ENFLASYON BEKLENTİSİ

Asgari ücrete temmuz zammı ilk kez yapılacak. Koronavirüs pandemisi sonrası dünyada enflasyon patladı. Enflasyon alım gücünü düşürürken Türkiye'de 6 aylık enflasyon beklentisi 40,75 oldu. Asgari ücret temmuz zammının yüzde kaç oranında olacağı merak ediiliyor. En az yüzde 20 olması beklenen zam oranının yüzde 40'a kadar çıkabileceği belirtiliyor.

Yönetmelikte asgari ücretin yürürlüğe girme tarihiyle ilgili ifadeler, "Asgari ücret başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer" şeklinde değiştirildi.

ASGARİ ÜCRET KARARI RESMİ GAZETE'DE

Mevzuat gereği Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aldığı zam kararı, Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi takip eden ayın başında uygulamaya giriyor. Yeni asgari ücret rakamının bugün açıklanması halinde, artışın 1 Temmuz itibarıyla geçerli olabilmesi için yönetmelik değişikliğine gidildi ve Resmi Gazete'de yayımlandı.

TİSK'TEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Türk-İş yeni asgari ücretin net 6 bin 391 liranın altında kalmamasını isterken, işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) işletmelerin içerinde bulunduğu koşulların da göz önünde bulundurularak dengeli bir artış yapılmasını istiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!