banner2

Asgari ücrette son dakika: Maaşlar için pazarlık başladı! İşte beklenen asgari ücret rakamı

Temmuz ayı için geri sayım başladı. Milyonlarca vatandaş asgari ücrete ne kadar zam geleceğini araştırıyor. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretle ilgili ilk açıklamalarını yaptı. İşte detaylar...

Ekonomi 07.06.2023, 16:14 07.06.2023, 17:03
Abone ol
Asgari ücrette son dakika: Maaşlar için pazarlık başladı! İşte beklenen asgari ücret rakamı

Seçim sürecinin geri kalmasıyla birlikte yeni kabine de belli oldu. Devir teslim süreci gerçekleşirken Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanması bekleniyor. Sadece asgari ücrete değil, temmuz ayında işsizlik maaşı, iş göremezlik maaşı, staj ödemeleri gibi ödemelere de zam yapılacak. 

Asgari ücret için zam kararları işçi, iş veren, hükümet temsilcileri tarafından oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından kararlaştırılacak ve 1 Temmuz tarihi itibariyle belli olacak. 

ZAM ORANINI ENFLASYON BELİRLEYECEK

Asgari ücret zamlarında en önemli etken enflasyon olacak. 6 aylık enflasyon verisinin yanında maaşlara refah payının da eklenmesi bekleniyor. Kamu işçilerine yapılan yüzde 45 zam oranının da referans olması bekleniyor.

Merkez Bankası anketlerine göre 6 aylık enflasyon yüzde 20 olarak gelirse ve refah payı eklendiği zaman yüzde 30-40 oranında zam yapılmış olacak.

6 aylık enflasyon verileri 3 Temmuz tarihinde açıklanacak. Zamlara 6 aylık enflasyon yansıtılırsa asgari ücret 10 bin 329 TL 80 kuruşa yükselmiş olacak. Refah payının da eklenmesiyle 11 bin 58 TL, yüzde 35 oranında zam yapılırsa 11 bin 484 TL asgari ücret ödemesi yapılacak. 

Bunun yanında asgari ücretli vatandaştan vergi alınmaması durumu devam edecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!