banner2

Asgari ücrette rekor tahmin! Bu rakamın altında olmayacak

2023 Ocak ayında gerçekleşecek asgari ücret zammı için tahminler gelmeye devam ediyor. Ekim ayı enflasyon rakamları baz alındığında yeni asgari ücretin ne kadar olacağı merak konusu... İşte milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren asgari ücrette dikkat çeken tahmin...

Ekonomi 03.11.2022, 15:31
Abone ol
Asgari ücrette rekor tahmin! Bu rakamın altında olmayacak

2023 Ocak ayında yapılacak asgari ücret zammı için kısa bir süre kala tahminler de gelmeye devam ediyor.

EKİM AYI ENFLASYONU YILLIK 85,51'E YÜKSELDİ 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Aralık ayında milyonlarca kişinin gelirini belirlemek üzere toplanacak. Asgari ücret zammının kesin olarak enflasyon oranının altında olmayacağı ifade edilirken, tahmin edilen rakamların asgari ücret için alt limit olduğu belirtiliyor. Bu kapsamda yılın son 2 ayına girerken TÜİK tarafından kritik veri açıklandı. Asgari ücret üzerinde etkili olan enflasyon rakamları Ekim ayında da 24 yılın zirvesinde kalmaya devam etti. Tüketici fiyatları, ekim ayında aylık bazda yüzde 3,54 arttı. Yıllık TÜFE yüzde 83,45'ten yüzde 85,51'e yükseldi.

ASGARİ ÜCRET İÇİN KRİTİK TAHMİN 

Muhammet Bayram, enflasyonun yıl sonunda yüzde 70-75 seviyelerinde gelebileceğini ifade ederek asgari ücrete ilk altı aylık rakamlar doğrultusunda yüzde 30 zam yapıldığını belirtti. Bayram, halihazırda yüzde 30 zammın Temmuz’da maaşlara yansıtıldığını anımsatarak geri kalan yüzde 40-45’lik oranın yeni asgari ücrete yansıtılacağını kaydetti. “Bu yüzde 5 bin 500 lira olan asgari ücretin üzerine yüzde 40’lık bir artış yapılırsa 7 bin 700, yüzde 45’lik artış yapılırsa 7 bin 975 lira civarında bir rakama ulaşırız” diyen Bayram, “Bu tutarlar açlık sınırının bir miktar üzerinde. En azından açlık sınırının üzerinde asgari ücret belirlenmesinde fayda var. Ama bu 8 bin lira en az rakam. Piyasada dolaşan 9 bin, 10 bin, 11 bin lira seviyeleri gerçekçi değil” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!