banner2

Asgari ücrette çalışan ve işveren ne istiyor? Detaylarıyla açıklandı

2023 asgari ücretin belirlenmesine az bir zaman kala hem asgari ücretli çalışanın hem de işverenlerin nabzını yoklamak için anket yaptırıldı. Çalışanlar, ceplerini rahatlatacak bir zam oranı beklentisi içerisindeyken bir yandan da işlerinin tehlikeye girmesini istemiyor.

Ekonomi 04.12.2022, 00:00 04.12.2022, 11:06
Abone ol
Asgari ücrette çalışan ve işveren ne istiyor? Detaylarıyla açıklandı

Yeni yıldan itibaren geçerli olması beklenen asgari ücret zam oranı için geri sayım başladı. Vatandaş ise heyecan içerisinde komisyonun vereceği kararı bekliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2023 yılında geçerli olacak yeni asgari ücreti belirleme çerçevesinde işçi, işveren ve kamuoyunun beklentilerini ortaya koymak için önemli bir araştırma yapıyor. 

ANKET YAPTIRILDI

Yeni Şafak’ın haberine göre hem işveren hem de milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret anketinde işveren ve işçilere üçer soru yöneltildi. 'Asgari ücret talep beklentiniz nedir?' 'Yüksek ücret iş yeri faaliyetlerini nasıl etkiler?' 'İşsizlik artar mı?' sorularına cevap arandı.

İŞLERİNİ KAYBETMEK İSTEMİYORLAR

İstihdamı sürdürecek düzeyde bir ücretin belirlenmesi hem işveren hem de işçi kesimi tarafından verilen cevapların özetini oluşturuyor. İşçiler, bir yandan yüksek ücretler talep ederken, işsiz de kalmak istemiyor. Milyonlarca işçiyi ve ailesini yakından ilgilendiren asgari ücretin 8 bin TL bandında olması bekleniyor.

Türkiye genelindeki küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeleri de içeren araştırmada asgari ücret beklentileri tespit edilmesi noktasında yapılan anketlerden çıkan sonuçlar ince elenip sık dokunacak. Anket sonuçlarının ilk olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda ele alınması bekleniyor.

ÇARŞAMBA GÜNÜ İLK KOMİSYON TOPLANTISI YAPILACAK

1 Ocak 2023'ten itibaren geçerli olacak yeni ücret, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmaları sonucunda netleşecek. Anayasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5'er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2023 yılı asgari ücretini belirlemek üzere ilk toplantısını 7 Aralık, ikinci toplantıyı 14 Aralık'ta yapacak. Gerçekleştirilecek üç toplantının ardından 2023 asgari ücret zammı belli olacak. Asgari ücret zammının aralık ayının son haftası itibariyle açıklanması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Asgari ücret zammının ne olacağına ilişkin çeşitli tahminler yürütülse de henüz rakam netleşmedi. Üç ayrı örnek üzerinden hesaplanan tahmini asgari ücret zamları şöyle: Şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret yüzde 30 zamla 7 bin 150 TL'ye yükselebilir. Yüzde 40 zamla uygulanması halinde ise asgari ücret 7 bin 700 TL'ye yükselir. Yürütülen bir başka tahmin ise yüzde 50 zamma göre ise şu an 5 bin 500 TL olan asgari ücret, 8 bin 250 TL'ye çıkar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!