banner2

Asgari ücretlilere ucuz ev müjdesi! İşte fahiş kiralara darbe vuracak projenin detayları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 250 bin konutun yapılacağı ve dar gelirli vatandaşların ev sahibi olmasını sağlayacak projeyi yarın açıklayacak. Asgari ücretlilerin de ev sahibi olacağı tarihi projede detaylar belli oldu. İşte son dakika haberinin detayları...

Ekonomi 12.09.2022, 08:27 12.09.2022, 10:58
Abone ol
Asgari ücretlilere ucuz ev müjdesi! İşte fahiş kiralara darbe vuracak projenin detayları...

250 bin sosyal konut için geri sayım başladı. Cumhuriyet tarihinin en büyük konut kampanyasının resmen başlamasına artık 1 gün kaldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, sosyal konut projeleri hakkında bilgi verdi.

''ASGARİ ÜCRETLİLER EV ALABİLECEK''

Bakan Kurum, “4 gün sonra Cumhurbaşkanımız Türkiye’ye çok büyük bir müjde verecek. Bu müjde çerçevesinde de yeni sosyal konutlarımızı 81 il ve ilçelimizde vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. Burada gençlerimiz, emekli, şehit ve gazi yakınları ile emekli vatandaşlarımız olacak. Asgari ücretli vatandaşlarımız aldıkları maaş ile ev alabilecekler. Gençlerimiz okullarını bitirdiklerinde hayata atılacakları an yine bu sosyal konut projesinden yararlanabilecekler.

13 EYLÜL'DE BELLİ OLACAK

Bu kasmamda da müjdemiz var 13 Eylül’de hem sosyal konut, hem de alt yapılı arsa vereceğiz. Alt yapılı arsa ile vatandaşlarımız bizim alt yapısını ile imar planını hazırladığımız bu arsalarda kendi evlerini yapabilecekler. Ülkemizde milyonlarca konutu müjdeleyen bir duruş var. Bu güne kadar 1 milyon 170 bin konut yapmış bir irade var. Bir tarafta da milletin namına tek bir işe imza atmayanlar var. Sürekli bir bahanelerin arkasına sığınan muhalefet var. Bu anlayış bugüne kadar hiçbir yere gitmedi. Bir tarafta bu anlayış varken her afette milletin yardımına koşan bir irade var” dedi.

TAKSİTLER NE KADAR OLACAK?

Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmaması planlanıyor. Buna göre İstanbul'da ödenecek en yüksek aylık taksit 4.800 TL, diğer illerde ise 4.200 TL olacak.İkinci adımda, Emlak Konut öncülüğünde, gayrimenkul firmalarıyla konut kampanyası yapılacak. İstanbul'da yaklaşık 1.5 milyon, ülke genelinde 4 milyon metrekare arz fazlası nedeniyle kiralanamayan ya da satılamayan ofis, konuta dönüştürülecek.Üçüncü adımda ise, İstanbul genelinde 10 bin, ülke genelinde 40 bin arz fazlası kiralanamayan ya da satılamayan 50 bin ofis dönüştürülerek konut olacak.

Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesine başvuru şartları belirlendi;

* Vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmasını içeren sosyal konut projesine, proje ili sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden veya proje il nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ya da çocukları üzerine tapuda kayıtlı konutu bulunmayan 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilecek.

* Konutların aylık taksitleri asgari ücretlilerin ödeyebileceği tutarda olacak. Ödeme, toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmayacak, 240 aya kadar vade imkanı getirilecek.

ERDOĞAN'DAN SOSYAL KONUT PROJESİ AÇIKLAMASI

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerle gerçekleştirdiği söyleşide önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 13 Eylül’de açıklanması beklenen Sosyal Konut projesiyle ilgili yeni ayrıntılar belli olmaya başladı. Projenin 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası içerdiğini belirten Erdoğan, “Bu kampanyanın vatandaşımızı çok çok olumlu istikamette etkileyeceğine inanıyoruz. Burada sadece konut değil, aynı şekilde arsa projemiz var. 250 bin konut, 100 bin altyapılı konut arsası içeriyor.” ifadelerini kullandı.

''KORSANLIK YAPANLAR EN BÜYÜK DARBEYİ YİYECEK''

Piyasada kiraları fahiş fiyatlara çıkaranlara büyük bir darbe olacağını belirten Erdoğan, “İcabında vatandaş “ben kendim yapacağım” diyorsa, onlara da “buyur kardeşim, 100 bin arsa var, kendin de yapabilirsin” diyoruz. Ayrıca 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşımıza kendi işini kurma imkanı da sağlanacak. Gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik özel kontenjanlar olacak. Vatandaşlarımıza böylece ev sahibi olabilme kolaylığı sunuyoruz. Bunlarla birlikte inanıyoruz ki yüksek kira bedeli almak suretiyle korsanlık yapanlar da burada en büyük darbeyi yiyeceklerdir.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!