banner2

Asgari ücretlilere toplu para! Tam 25 bin liralık ödeme: Paranızı toplu alabilmeniz için sadece dilekçe vermeniz yeterli

SGK'dan asgari ücretlilere büyük müjde geldi. O şartları sağlayanlara 25 bin TL toplu ödeme yapılacak. İşte, detaylar...

Ekonomi 25.03.2023, 15:57 25.03.2023, 16:07
Abone ol
Asgari ücretlilere toplu para! Tam 25 bin liralık ödeme: Paranızı toplu alabilmeniz için sadece dilekçe vermeniz yeterli

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın emekli maaşlarına ek zam yapıldığını duyurmasının ardından vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri de asgari ücrete zam yapılıp yapılmayacağı oldu. SGK ise asgari ücretlilere toplu ödeme müjdesi verdi. Bir dilekçe ile 25 bin TL'lik toplu ödeme almak mümkün olacak. 

ASGARİ ÜCRETLİLERE 25 BİN TL TOPLU ÖDEME

SGK tarafından hazırlıkların başladığı ve asgari ücretli çalışanlara 24 bin 909 lira nakit para ödemesi yapılacağı ifade edildi.

Düzenlemeye göre, doğumdan sonra 8 ve doğumdan önce de 8 olmak üzere toplam da 16 hafta izin verildiği bildirilerek eğer gebelik ikiz olursa bu süreye ek olarak artı 2 hafta daha ekleneceği belirtildi. Anne olan kişilerin paralarını PTT üzerinden toplu alabileceği ifade edildi. Asgari ücretli çalışan anneler ise doğumdan sonra başvurusunu yaparak bu ödemelerini alabiliyorlar.

25 BİN TL ÖDEME ŞARTLARI

Gelen duyuru sonrası 'Başvurular nereden ve nasıl oluyor? Ödemeler nereden yapılacak?' sorusu gündeme taşındı. Bu ödemelerden yaralanmak isteyenlerin yerine getirmesi geren şartlar ise şu şekilde:

  • Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi yatırılmış olmalı. Doğum izni başlamadan önce işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor.
  • Kadının işyerindeki sigortalılık halinin devam etmesi gerekiyor. Rapor süresince yani 112 gün içinde işyerinde çalışmamak şart.
  • Kadın çalışan, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmeli. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!