Asgari ücretli çalışanlara ikramiye müjdesi: Kabul edilirse emekliler gibi onlarda alabilecekler

Ekonomi 11.08.2022, 19:04 11.08.2022, 19:10
Abone ol
Asgari ücretli çalışanlara ikramiye müjdesi: Kabul edilirse emekliler gibi onlarda alabilecekler

Asgari ücretle çalışanları ilgilendiren teklif, TBMM’ye verildi. Verilen teklifte asgari ücretli çalışanlara aynı emekliler gibi bayramlarda ikramiye almaları gündeme getiriliyor.

TBMM’ye kanun teklifi verildiği belirtildi. Teklif doğrultusunda ikramiyenin asgari ücretin yarısı olacağı öne sürüldü. Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen teklif için gerekçeler de paylaşıldı. Buna göre gerekçelerde “5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununun 18. ek maddesinin 1. fıkrasına göre: ‘Kurumca bu kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda 1100’er TL tutarındaki bayram ikramiyesi ödenir’ denilmektedir. Teklif ile, çalışanlara Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda asgari ücret net tutarının yarısı kadar bayram ikramiyesi verilmesi amaçlanmaktadır” denildi.

KABUL EDİLİRSE ÖDENECEK

Teklif kabul edilirse önümüzdeki bayramlarda özel sektörde asgari ücret ile çalışanlara dönemin asgari ücretinin yarısı kadar ödeme yapılacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!