banner2

Asgari ücretli çalışanlar bayram edecek: Bakan Işıkhan müjdeyi verdi! SGK uzmanı Karakaş ise zam oranını açıkladı!

Asgari ücretli çalışanların beklediği zam detayları belli oluyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yıl sonu için asgari ücret beklentisini paylaştı ve geçim sıkıntısı çeken asgari ücretlilere umut veren bir rakam açıkladı. Asgari ücretli çalışanları mutlu edecek zam hakkında yapılan değerlendirme ise merakla bekleniyordu. İşte bu konudaki tüm ayrıntılar...

Ekonomi 30.09.2023, 17:20 30.09.2023, 17:23
Abone ol
Asgari ücretli çalışanlar bayram edecek: Bakan Işıkhan müjdeyi verdi! SGK uzmanı Karakaş ise zam oranını açıkladı!

Yeni yıla umutla bakan asgari ücretli çalışanlar, gelecek yılın zamlarını heyecanla bekliyor. Yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyetleri, çalışanları oldukça etkilemiş durumda. Ancak son zam haberleri, asgari ücretli çalışanların yüzünü güldürdü. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yeni yıl öncesi asgari ücretlilere yönelik beklentileri paylaştı.

ASGARİ ÜCRETLİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Asgari ücretlilerin maaş zamları konusundaki gündem, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı'nda ele alındı. İstanbul'da gerçekleşen toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da katıldı.

Asgari ücretlilerin odak noktası olduğu bu toplantıda, aralık ayında başlayacak olan görüşmelere önceden işverenlere duyuruldu. Artan enflasyonun neden olduğu ekonomik baskıları azaltmayı amaçlayan Işıkhan, yıl sonuna doğru asgari ücretteki enflasyon yükünün hafifletilmesinin büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

ASGARİ ÜCRET TAVAN YAPACAK

Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan'ın bu sözlerinden yola çıkarak konuyla ilgili açıklama yapan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, yorumlarını paylaştı. 

Karakaş, yıl sonundaki beklenen zam oranının, asgari ücretin geçmiş yıllara göre önemli ölçüde artmasına neden olabileceğini belirtti. Bütçe görüşmelerinin ardından, Aralık ayının ilk haftasında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmalarının başlayacağını da ekledi.

Karakaş, 2022 yılında asgari ücrete uygulanan yüzde 54,66'lık zam oranını dile getirirken, aynı dönemdeki 6 aylık enflasyonun yüzde 25,5 olduğuna vurgu yaptı. Bu bağlamda, asgari ücretin enflasyonun iki katından fazla arttığına dikkat çekti. Ayrıca, 2023 yılında enflasyonun daha ciddi seviyelere yükseldiğini ifade ederek asgari ücret beklentilerini paylaştı.

YIL SONU ASGARİ ÜCRET ZAMMI

Orta Vadeli Program'a dair görüşlerini paylaşan Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, Temmuz'dan Aralık'a kadar olan enflasyon verilerinin yüzde 38'e kadar yükselebileceği ihtimaline dikkat çekti.

Bu durumda asgari ücrete yüzde 60 oranında zam beklediğini açıklayarak, "Burada karşımıza çıkan rakam 18 bin 250 TL civarında olacak. Asgari ücret çalışanlarımız açısından son derece önemli. Ancak asgari ücretin işveren açısından da bir maliyeti var. İşverenlerimizin, ihracatçılarımızın uluslararası rekabeti artırması için destekler var. Türkiye genelinde her iş için aynı asgari ücret uygulanıyor. Kobi ağırlıklı bir sistem var ve onların zorlanmayacağı bir asgari ücret olacak. Burada uzlaşmaya dayalı bir formül olacak." diye konuştu. 

Geçmiş verilere dayanarak asgari ücrette en az yüzde 60 oranında zam yapıcağını belirtti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!