banner2

'Asgari ücretin kaç lira olacağını biliyorum' diyen yazar Haluk Özdil: Yazın bunu bir kenara, çok ciddi zam geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücret güncellemesine ilişkin verdiği mesajlar milyonlarca çalışanı heyecanlandırırken ünlü yazar Haluk Özdil'den dikkat çeken bir iddia geldi.

Ekonomi 05.10.2022, 14:33 05.10.2022, 15:13
Abone ol
'Asgari ücretin kaç lira olacağını biliyorum' diyen yazar Haluk Özdil: Yazın bunu bir kenara, çok ciddi zam geliyor

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret düzenlemesi kabinenin gündeminde. Yılbaşında asgari ücretli, memur ve emeklilerin maaşlarında kayıpları telafi edecek şekilde artışlar yapılacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, son kabine toplantısında "Arkadaşlar bu böyle olmaz. Asgari ücreti güncellememiz, asgari ücrete zam yapmamız lazım ki sabit gelirli vatandaşlarımız bu enflasyon altında bu kadar ezilmesinler" dediği ortaya çıkmıştı. 

Şimdi Türkiye'de milyonlarca kişi "Asgari ücret 2023 yılında kaç TL olacak?", "Maaşlara ne kadar zam yapılacak?" gibi soruları soruyor. 

TAHMİNLERİN ÖTESİNDE BİR ZAM GELİYOR

Bu konuda ünlü yazar Haluk Özdil, dikkat çeken bir iddiayı dile getirdi. Z Talk adlı Youtube kanalındaki konuşmasında Özdil, yeni asgari ücretin ne kadar olacağını bildiğini, hükümetin kimsenin tahmin etmediği ölçekte bir zam yapmaya hazırlandığını belirtti. 

Geleceğe yönelik çok konuşulan tahminleriyle büyük bir takipçi kitlesine ulaşan Özdil özetle şunları söyledi:

"Türkiye bundan 20 yıl önce Çin'in yaptığını yaparak para biriminin değerini düşürdü. Avrupa istese yan sanayisini hemen kurabilir ama ürettiği malı 50 liraya mâl eder. Aynı mal Türkiye'de 10 liraya üretiliyor. Avrupa'da doğalgaz, elektrik ve işçilik maliyetleri çok yüksek. Dolayısıyla Türkiye ile rekabet edebilmeleri mümkün değil. Onun 10 liraya sattığı malı aynı kaliteyle siz 4 liraya satarsınız.

Türkiye'ye mecbur kaldılar. Şunu söyleyebilirim ki 2023 yılı Türkiye için iyi bir yıl olacak, gelirler artacak. Turizm açısından da Türkiye, ne yaparlarsa yapsınlar buraya akış devam edecek. Bunu artık durduramazlar. Geçmişte engellemeye çalışmışlardı Almanya, Fransa, Rusya... Peki ne oldu sonunda? Alman, İngiliz, Fransız, Rus turist patlaması yaşıyoruz. Akın akın geliyor, başka yere gidemiyorlar. 

Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşında tarafsız kalması da çok etkili oldu. Uçaklar neredeyse Türkiye'ye dolmuş seferi yapar gibi havalanıyor. Türkiye'den istekleri şuydu: Her 5 dakikada bir uçak havalansın. Şaka yapmıyorum. 5 dakikada bir uçak kaldırmak istiyorlar... Bunların hepsi önümüzdeki dönemde Türkiye'nin önünün açık olduğunu gösteriyor." 

YAZIN BUNU BİR KENARA...

"Enflasyon diyeceksiniz... Zaten aldı başını gitti. Ama gideceği yerde durdu şu anda. Yeni tarım politikalarıyla birlikte ben daha fazla zam beklemiyorum artık... Zaten tavan yapmıştı çünkü, gereksiz yere, çıkarcı gruplar yüzünden, aracılar yüzünden şişirildi. Şimdi onlar bile 'şişeceği kadar şişti, artık daha fazlası olmaz' diyorlar. Otomotiv sektörünü ayrı tutuyorum, orada ithal ürün çok fazla çünkü... 

Ocak ayında asgari ücret tahminlerinizin çok ötesinde bir daha zamlanacak. Yazın bunu bir kenara. Tahmin bile edemeyeceğiniz bir miktara çıkacak.

Asgari ücrete zam, vatandaşı enflasyona ezdirmeyecek şekilde yapıldığı takdirde gelecek yıl Avrupa kıvranırken Türk insanı daha nefes alır bir halde olacak. Bakın uçacak kaçacak demiyorum, orayı burayı fethedeceğiz demiyorum, ayakları yere basarak yorum yapmak lazım... Türkiye Cumhuriyeti bugünden daha rahat edecek. Zaten bunun emarelerini görmeye başladık. 

Ekonomi yönetimi, faiz politikasına ters düşerek ama doğru yapılmış hamleleri sürdürdü. İlk başta acı bir reçetedir, bunun örnekleri vardır. Daha önce Çin yapmıştı şimdi Çin'in önünde duramıyorlar. Çin'in yaptığını Türkiye yapamayacak mı? Yapacak kardeşim!

Sonuç olarak asgari ücrete ciddi anlamda, şu an miktarını biliyorum ama söylemeyeyim, ciddi anlamda bir zam gelecek ocakta."

8 BİN LİRA RAKAMI KONUŞULUYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, aralık ayında toplanarak 2023 yılının ilk ayından itibaren yeni maaşların kaç liraya yükseltileceğine karar verecek.

Bu arada asgari ücretin ne kadar olacağına ilişkin rakamlar telaffuz edilmeye başlandı. CNN Türk canlı yayınında bu yöndeki soruları cevaplayan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, artış oranının yüzde 45'i bulması halinde 8 bin lirayı söylemenin mümkün hale geldiğini anlattı. 

2021 sonunda 2 bin 285 TL olan asgari ücretin 4 bin 253 liraya yükseldiğini, enflasyon yüzde 30 iken artışın yüzde 50 olarak gerçekleştiğini hatırlatan Bayram, temmuz ayındaki ikinci zammı da hatırlattı ve "Yüzde 30 daha artışla 5 bin 500 TL oldu" dedi. 

Asgari ücrete yüzde 40 artış yapılması halinde maaşların 7 bin 700 lira olacağını ifade eden Bayram, "Yüzde 45 artış olursa 7 bin 925'e çıkar. Ama yine psikolojik bir sınır olarak ilk defa dillendirelim, 8 bin TL bandı söylenmeye başlandı" diye konuştu. Bayram'ın tahminlerinin doğru çıkması ve asgari ücretin 8 bin lira bandına gelmesi halinde şu anda 9 bin 105 TL olan en düşük memur maaşı 11 bin TL seviyesine yükselecek. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!