Asgari ücretin ardından bir zam da emekliye! 2022 onların yılı olacak

Asgari ücretin açıklanmasının ardından gözler emekli maaşı zammına çevrildi. Milyonlarca emekli, maaşına gelecek zamma odaklandı. Emekli maaşlarıyla ilgili düzenleme çalışmaları devam ediyor. Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli maaş zamları netleşecek. En düşük emekli maaşının da 1.500’den 2.000 TL’ye çıkarılması üzerinde çalışılıyor.

Ekonomi 17.12.2021, 12:10 17.12.2021, 12:15
Abone ol
Asgari ücretin ardından bir zam da emekliye! 2022 onların yılı olacak

Asgari ücrete yapılan yüzden 50’lik zammın ardından gözler emekli maaşı zammına çevrildi. SGK ve Bağ-Kur emeklilerine de büyük zam bekleniyor. Yeni maaşlar belirlenirken ek zam gündeme geldi. SSK ve Bağ-Kur emeklisi şimdiden yüzde 10.46’lık zammı garantiledi. Yılın son ayına ilişkin enflasyonun yüzde 4-5 civarında çıkması en az yüzde 15’lik zammın kapısını açacak.

SSK’dan ve Bağkur’dan emekli olan milyonlarca vatandaşın maaşı ocak ve temmuzda olmak üzere her 6 ayda bir enflasyon verilerine göre artıyor. Bu yılın ilk 6 ayında yani temmuzda, SSK ve Bağkur’lu emekliler yüzde 8.45 zam almıştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre; enflasyon temmuzda yüzde 1.80, ağustosta yüzde 1.12, eylülde yüzde 1.25, ekimde yüzde 2.39, kasımda ise yüzde 3.51 olmuştu. İkinci 6 aylık dönemin 5 ayında kümülatif yüzde 10.46’lık enflasyon rakamına ulaşıldı.

EMEKLİYE ZAM YÜZDE 16’YA ULAŞABİLİR

Geriye sadece aralık ayı enflasyonu kaldı. Kur ve hammadde etkisiyle aralık enflasyonunun da kasımın üzerinde çıkabileceği ifade ediliyor. Merkez Bankası beklenti anketine göre aralık için enflasyon öngörüsü yüzde 3.37 seviyesinde. Kabaca yüzde 3-5 arasında beklenti olduğunu söyleyebiliriz. Bu beklentiye paralel 6 aylık enflasyonun da yüzde 13.70-16.00 arasında gerçekleşeceği hesaplanıyor. Yani maaşlara bu oranda zam yansıtılacak. Bunlara ilave olarak emekli maaşında iyileştirme de öngörülüyor.

TABAN TUTARDA DA ARTIŞ

Geçen yıl SSK ve Bağkur emekli maaşının en düşüğü 1.500 liraya sabitlenmişti. Şimdi bu taban tutarın 2 bin liraya artırılması üzerinde çalışmalar yapılıyor. Kamu çalışanlarına yönelik ek zammın emekliye de verilmesi planlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Emeklilerin gelirlerinin düzeltilmesiyle ilgili çalışmamız var. Bu çalışmayı çok kapsamlı bir şekilde yürütüyoruz” demişti. Bu kapsamda seyyanen ya da oransal bir artış gündeme gelecek. Ocak ayına kadar bu çalışmaların detayları ortaya çıkacak. Bu zam enflasyon farkının üzerine eklenecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!