banner2

Asgari ücrete zam geldikten sonra işsizlik maaşı yükseldi mi? İşsizlik maaşı ne kadar oldu?

Asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapıldı. Böylelikle asgari ücret 5.500 TL'ye yükseldi. Asgari ücret zammından sonra işsizlik maaşı da arttı mı diye merak ediliyor. İnternette işsizlik maaşı arttı mı, ne kadar oldu diye araştırmalar yapılmaya başladı. Peki asgari ücrete zam geldikten sonra işsizlik maaşı yükseldi mi? İşsizlik maaşı ne kadar oldu?

Ekonomi 02.07.2022, 12:27 17.05.2023, 10:11
Abone ol
Asgari ücrete zam geldikten sonra işsizlik maaşı yükseldi mi? İşsizlik maaşı ne kadar oldu?

İşsizlik maaşı yükseldi mi sorusu internette en çok arananlar arasına girdi. Asgari ücret temmuz zammıyla 5.500 TL'ye yükseldi. Bu olay üzerine vatandaşlar işsizlik maaşı da arttı mı diye merak etmeye başladı. Peki asgari ücrete zam geldikten sonra işsizlik maaşı yükseldi mi? İşsizlik maaşı ne kadar oldu?

İŞSİZLİK MAAŞI YÜKSELDİ Mİ?

Asgari ücret zammından sonra işsizlik maaşında da gelişmeler yaşandı. Temmuz zammı sonrasında işsizlik maaşı da yükseldi. Bu duruma göre en düşük işsizlik maaşı 2 bin 561 lira, en yüksek işsizlik maaşı 5 bin 123 lira olacak.

İŞSİZLİK MAAŞI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı başvurusu yapacak vatandaşlar maaşların nasıl hesaplandığını araştırıyor. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançlarına bakılarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. İşsizlik maaşı ödeneği bu anlamda, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmamaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşı için hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir.

Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr internet adresinden yapılmaktadır. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması durumunda, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşünülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin alınabilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir.

İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir.

Bu sayede sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanıyor. İşsizlik maaşı alabilmek için şu şartlar aranmaktadır:

– Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

– Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

– Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

– Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!