banner2

Asgari ücrete yüzde 40 zam gelirse en düşük maaş ne kadar olur?

AK Parti kurmayları asgari ücrete en az yüzde 40 zam yapmak için kolları sıvadı. Peki, asgari ücrete yüzde 40 zam gelmesi durumunda asgari ücret ne kadar olacak? İşte detaylar...

Ekonomi 04.07.2022, 15:43 04.07.2022, 17:38
Abone ol
Asgari ücrete yüzde 40 zam gelirse en düşük maaş ne kadar olur?

Asgari ücrete zam kararının ne olacağı belirsizliğini korurken AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Temmuz ayında işçi emeklilerimizin de dahil olmak üzere. Öyle zannediyorum ki yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Aynı şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek.” ifadesini kullanmıştı.

"AZ YA DA ÇOK OLABİLİR"

Kurtulmuş, açıklamasının devamında şunları söylemişti

İmkanlar dahilinde halkın sorunlarını çözmek hükümetin hem vazifesidir hem de siyasi önceliğidir. Burada memur emeklileri dahil olmak üzere çalışanlarımıza enflasyon farkını da üzerine koyarak herhalde yüzde 40 oranında bir artışın, (biraz az olabilir biraz çok olabilir) olacağını öngörüyorum.

Bunu açıklamak bakanlığa düşer, onların görevi. İlgili bakanlarımız, ülkemizde çok geniş bir asgari ücret komisyonu var, onlar bir araya gelir. Bir kaç seçenek var, bunlar gerekli çalışmaları yapıp sayın Cumhurbaşkanımıza arz edeceklerdir.

ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 40 ZAM GELMESİ DURUMUNDA EN DÜŞÜK MAAŞ NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrete en az yüzde 40 zam gelmesi halinde hali hazırda 4253 TL olan asgari ücret 5954 TL'ye yükselecek.

Çalışanlar zamlı ücretlerini zammın yapıldığı tarihten sonraki ilk maaş gününde hesaplarında görecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!