Asgari ücrete ve emekli maaşına zam geliyor! Hükümet çiftçiler için de paket hazırlığında

Asgari ücrete ocak ayında tarihin en büyük zammını yapan hükümet, haziranda hem çalışanlar hem de emekliler için yeni müjdeler hazırlıyor. AK Parti'li üç ismin ardı ardına yaptığı açıklamalar yeni asgari ücret konusunda umutları yükseltti.

Ekonomi 20.03.2022, 01:52
Asgari ücrete ve emekli maaşına zam geliyor! Hükümet çiftçiler için de paket hazırlığında

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın "Asgari ücrete 6 ayda bir zam olabilir" şeklindeki açıklaması, ocak ayı itibariyle yüzde 50'lik zamla 4 bin 253 TL olan asgari ücrette güncellemenin ilk işaretiydi. 

Asgari ücret zammının yapıldığı ocak ayından beri elektrik, su, benzin, LPG, mazot ve temel gıda ürünlerinde yaşanan pahalılık, milyonlarca kişiyi zam beklentisine soktu. 

Cahit Özkan

TVNet'te katıldığı programda "Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız. Vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceğiz" diyen Özkan, "Yeni asgari ücret kaç lira olacak?" tartışmalarını da alevlendirdi. 

MAL YOKLUĞU DEĞİL, MALİYET ENFLASYONU YAŞIYORUZ 

Asgari ücret konusunda AK Parti'den gelen sinyaller Özkan'dan sonra da devam etti. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Üyesi ve eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, çalışanlara ek olarak emekli maaşlarında da yeni bir düzenlemeye gidileceğinin işaretini şu sözlerle verdi:

Nihat Zeybekci

"Ciddi bir şekilde müdahale etmek lazım. İnsanlarımızın gelirlerini arttırıcı önlemler almak lazım. Gerekirse Türkiye'de yıl ortasında asgari ücrete bir daha bakılmalı. Esnaf, memur, emekliler, çalışanlarla ilgili. Enflasyonist ortam maalesef böyle. Matematik belli. Yılbaşında verilen zam enflasyonun altında ise akıl ve vicdan der ki gel arkadaş bunu düzeltelim. Mal yokluğu değil bu maliyetlerden dolayı. Maliyet enflasyonu yaşıyoruz şu anda." 

MÜJDE HAZİRAN AYINDA VERİLECEK

Cahit Özkan ve Nihat Zeybekci'nin asgari ücret zammına ilişkin kesin mesajlarından sonra bir sinyal de AK Parti Adana Milletvekili ve TBMM Tarım Komisyonu Üyesi Abdullah Doğru'dan geldi. 

AK Parti'li Doğru, asgari ücret ve maaş zammı konusunda hem çalışanlar hem de emekli kesime çiftçileri de ekledi. Gübre ve mazot masrafı artan çiftçilerin zor durumda olduğunu dile getiren Doğru, müjdelerin haziran ayında duyurulacağını kaydetti. Doğru şunları söyledi:

O ZAMLARDAN FAZLASINI YAPACAĞIZ

Abdullah Doğru

"Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz, vatandaşlarımızın gıdaya ulaşmalarında en ufak bir sıkıntı çekmesine müsaade etmeyecek. İşçimiz, asgari ücretlimiz, emeklimiz ve memurumuza zam yaptık ama artan fiyatlar nedeniyle maaşlarda bir erime oldu. Bu zamlardan daha fazlasını yapacağız." 

VATANDAŞI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ

"Hiç kimseyi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Özellikle haziran ve hazirandan sonra bunu cumhurbaşkanımız açıklayacak, bunu duyacaksınız. 20 senedir bu ülkeyi nasıl bu noktaya getirdiysek, cumhurbaşkanımız enflasyona da hiçbir vatandaşımızı ezdirmeyecek."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!