Asgari ücrete ikinci zam masada! Hükümetin ekonomi kurmaylarından bomba açıklamalar var...

Çalışanlar asgari ücrete ikinci kez zam gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Enflasyon oranlarında yaşanan yukarı yönlü hareketin de etkisiyle birlikte yılda bir kez yapılan asgari ücrete zammın bu yıl iki kez yapılması gündemde. Hükümetin ekonomi kanadından asgari ücrete yönelik açıklamalar geldi. AK Parti asgari ücrete zam konusunda ne düşünüyor? İşte asgari ücrete olası temmuz zammıyla ilgili gelen son açıklamalar...

Ekonomi 19.05.2022, 01:31
Asgari ücrete ikinci zam masada! Hükümetin ekonomi kurmaylarından bomba açıklamalar var...

4 bin 250 lira olan asgari ücrete bu yıl içerisinde ikinci kez zam gelecek mi? Milyonlarca asgari ücretlinin araştırdığı konuyla ilgili detayları ve peş peşe yapılan açıklamalar şöyle...

ASGARİ ÜCRETE ZAM MI GELİYOR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim" açıklamasında bulunmuştu.

14 Mayıs'ta Gıdanın Geleceği Ellerimizde Zirvesi’ne katılan Bakan Bilgin, "Çalışanlarımızı koruyacağız, emekçilerimizi koruyacağız. Temmuz ayında emekçilerin karşılaştıkları enflasyon farkına karşı düzenlemelerin hazırlığını yaptığımızı belirtmek isterim. Sadece memurların, işçilerin değil emeklilerle ilgili de çalışmalarımız var" ifadelerini kullanmıştı.

Enflasyon farkını içeren artışın bir benzerinin yapılacağını belirten Bakan Vedat Bilgin yaptığı açıklamada, "Burada bu gün Isparta’mız da bir diğer haberi daha vermek istiyorum. Özellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki Temmuz ayında yeniden işçilerimizi kamu çalışanlarımızı, memurları ve emeklilerimizi koruyacak düzenlemenin haberini vermek istiyorum." değerlendirmesinde bulunmuştu.

ASGARİ ÜCRETLİ ENFLASYONA EZDİRİLMEYECEK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz'dan asgari ücretle ilgili, "Asgari ücretle ilgili değerlendirmenin ne zaman yapılacağını göreceğiz. Hükümetimiz başından beri hiçbir zaman ücretleri enflasyona ezdirmedi" şeklinde konuşmuştu.

AK PARTİ DE ASGARİ ÜCRET HAREKETLİLİĞİ

Geçtiğimiz hafta MKYK toplantısı devam ederken AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, "Asgari ücret ya da başka konular tabii ki dar gelirli vatandaşlarımızı ekonomik alanda korumak için bu hükümetimizin her zaman gündemindedir. Bir açıklama yapıldığı zaman hemen 'bir paket mi var, bir şey mi açıklanacak' gibisinden düşünmemek lazım. Bunlar zaten takip ediliyor, yakın zamanda zaten düzenlemeler yapıldı biliyorsunuz ama şunun bilinmesi gerekir ki vatandaşlarımızın hayat koşulları, ilettiği talepler, vatandaşlarımızın beklentileri bizim partimizin her zaman gündemindedir. Bakanlıklarımızın faaliyetlerini, çalışmalarını da bu bakımdan yakın olarak takip ediyoruz." demişti. 

Hükümetten gelen asgari ücret açıklamaları asgari ücrete ikinci zam yapılacağını kesin olarak ifade etmese de yeşil ışık olarak görüldü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!