Asgari ücrete ikinci zam gelirse ne kadar artış olur? AK Parti'den son dakika açıklaması

Türkiye'de de 2022 itibarıyla asgari ücrete son yıllarda görülmemiş oranda zam yapıldı. Ancak savaş, gıda ve enerji krizi başta olmak üzere enflasyonu tetikleyen unsurlar devam ediyor. Peki asgari ücrete ikinci zam gelir mi? AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, merak edilen soruya yanıt verdi.

Ekonomi 12.05.2022, 09:50 12.05.2022, 09:58
Abone ol
Asgari ücrete ikinci zam gelirse ne kadar artış olur? AK Parti'den son dakika açıklaması

Asgari ücret 2022 yılında yüzde 50.54 oranında zamlanarak net 4 bin 253'ye çıktı. Ancak 2022 yılında savaş, gıda ve enerji krizi başta olmak üzere enflasyonu tetikleyen unsurlar devreye girdi. Hal böyle olunca hayat pahalılığı aldı başını gitti. Bu yıl Türkiye'de de enflasyonun yüzde 40 ve üzerinde olması bekleniyor. Yaşanan bu gelişmelerin ardından vatandaşta "asgari ücrette yarıyıl zammı" beklentisi kuvvetlendi.

''BAKANLARIMIZIN BU KONU HAKKINDA ÇALIŞMA YAPTIĞINI BİLİYORUM''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, TVNET'te katıldığı programda 'Temmuz ayında asgari ücrete ek zam olacak mı?' sorusunu yanıtlarken şu ifadeleri kullandı; "Bakanlarımızın bu konu hakkında çalışmalar yaptığını biliyorum. Çalışıyor arkadaşlarımız. En azından bunun ne getireceği, nasıl bir maliyeti olacağı yönündeki çalışmaları bakanlıklarımız yapıyor. Somut bir şey söylemek doğru olmaz. Bu konuda ilgili bakanların açıklama yapması lazım." 

NE KADAR ZAM GELİR?

Bu açıklamanın ardından uzmanlar, asgari ücrete yarıyıl zammı gelmesi halinde, 2022'nin ilk 6 aylık enflasyon rakamının ya da buna yakın bir oranın esas alınabileceğini belirtti. Uzmanlar "Söz konusu rakam bugünkü projeksiyonlara göre yüzde 20 civarı bir orana denk gelebilir. Bu durumda asgari ücrete temmuzdan itibaren geçerli olmak üzere yaklaşık 850 TL zam gelebilir" görüşünü dile getiriyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YEŞİL IŞIK YAKMIŞTI

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçtiğimiz günlerde kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşmada bu konu hakkında yeşil ışık yakmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dar gelirli vatandaşlarımızın alım gücündeki düşüşün farkındayız. Yılbaşında asgari ücretten işçi, memur, emekli maaşlarına kadar geniş alanda ciddi artışlar yaptık. Temmuz ayında enflasyon farkı artışları ve diğer düzenlemelerle alım gücünü daha da iyileştireceğiz." diyerek Temmuz ayını işaret etmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!