Yandex Metrica

Asgari ücrete bayram sonrası zam müjdesi: O tarihte öyle bir zam geliyor ki...

Asgari ücrete bayram sonrası zam müjdesi: O tarihte öyle bir zam geliyor ki...

17 bin lira olan asgari ücretin açlık sınırının altına düşmesi, asgari ücretle çalışanların gözlerini Temmuz ayına çevirdi. Ara zam seslerini yükselten çalışanlara SGK uzmanlarından müjdeli haber geldi. Uzmanlar, ara ammın geleceğine dair açıklamalar yaparken ek olarak bir de Türk-İş Sendikası'ndan yüzleri güldürecek açıklama geldi.

Ekonomi

13.06.2024, 09:28

Asgari ücrete Temmuz ayında ek ve ara zam gelmesini bekleyen çalışanlar için yüzleri güldürecek haberler arka arkaya geliyor. Sık sık gündeme gelen asgari ücrette 'Ara zam' konusu için SGK uzmanlarına bir destekte Türk-İş Sendikası cephesinden geldi.

Ocak ayında yüzde 49 zam oranıyla asgari ücret 17 bin 2 TL seviyesine çıkartılmış, ve 2024 yılı içerisinde ikinci bir zammın daha yapılmayacağı kararlılıkla açıklamnıştı. Fakat çok hızlı bir şekilde yükselen enflasyon ve gıda fiyatları, asgari ücretli çalışanların maaşlarını resmen eritti. Bu sebepten dolayı çalışanlarda ara zam talebi oluşmuştu. 

Son dakika... AFAD duyurdu! Muğla açıklarında korkutan deprem Son dakika... AFAD duyurdu! Muğla açıklarında korkutan deprem Haberi Görüntüle

ASGARİ ÜCRETLİNİN MAAŞI 3 BİN LİRA ERİDİ

Asgari ücretli işçilerin maaşı 2024 Ocak ayından itibaren tam olarak 3 bin lira eridi. Alım gücü düşen asgari ücretliler artan enflasyon ve gıda fiyatlarından dolayı son derece rahatsız ve bu durumdan şikayetçi. 2024 yılında ara zam gelmeyeceğini dile getiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın kararını değiştirmesi bekleniyor.

IMF'den yeni rapor: Küresel ekonomi aynı kalır, Türkiye ekonomisi yükselir! IMF'den yeni rapor: Küresel ekonomi aynı kalır, Türkiye ekonomisi yükselir! Haberi Görüntüle

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM MÜJDESİNİ DUYURDULAR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, birlikte BM Uluslararası Çalışma Örgütü'nün 112. Uluslararası Çalışma Konferansı (ILO) için Cenevre'ye gitti. 

Gerçekleştirilen toplantıda Bakan Işıkhan ve Türk-İş Genel Başkanı Atalay, bir araya gelerek asgari ücretlilerin şikayetlerine çözüm bulmak için konuşmalar gerçekleştirdi. Toplantı sonrasındaki sinyallere göre asgari ücretlilerin şikayetlerine çözüm üretilmesi ve maaşlara 2. bir ara zam yapılması bekleniyor.

Dolar tam 28 lira birden... 5 ay sonra kimse tutamayacak! İşte döviz fiyatlarındaki son durum Dolar tam 28 lira birden... 5 ay sonra kimse tutamayacak!... Haberi Görüntüle

ASGARİ ÜCRET 23.500 TL OLABİLİR

TCMB Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 38 olması, asgari ücretlilerde daha da bir paniğe neden oldu. Bu enflasyon beklentisinden yola çıkan uzmanlar ise ara zam gelmemesi halinde 2025 Ocak ayında asgari ücrete 6 bin 400 TL artış gelmesini öngörüyor.

2025 yılında asgari ücrete 6 bin 400 TL zam gelmesiyle birlikte maaşların en düşük 23 bin 500 lira seviyesine çıkması bekleniyor.

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading