banner2

Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? Bakan Bilgin Temmuz ayını işaret etti bakın ne dedi

Temmuz ayında asgari ücretin yeniden değerlendirileceğini belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Temmuzda da aynı, benzer bir süreç işleyecektir. Biz asgari ücreti hesaplarken birkaç parametreyi dikkate alıyoruz." dedi. Bakan Bilgin ayrıca ''En düşük memur maaşı 22 bin TL olacak. Hazırlıklarımız var” açıklamasını yaptı.

Ekonomi 23.05.2023, 08:06 23.05.2023, 08:54
Abone ol
Asgari ücrete ara zam yapılacak mı? Bakan Bilgin Temmuz ayını işaret etti bakın ne dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, NTV canlı yayınında soruları yanıtlarken EYT, asgari ücret ve memur maaşlarına ilişkin öönemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, EYT kapsamında emekli maaşlarının bağlanma süresine ilişkin soru üzerine, 1 milyon 700 bin dolayında başvurunun geldiğini, üç aydır SGK personelinin olağanüstü bir çalışma yürüttüğünü anlattı.

MAAŞ BAĞLAMA İŞLEMLERİ

Maaş bağlama işlemlerinin sürdüğünü dile getiren Bakan Bilgin,şunları kaydetti;

"Bu ay sonuna kadar tamamlanır diye düşünüyorum. Çok az bir süre kaldı, bu hafta içerisinde tamamlanır. Tamamlanmasa da en fazla bir hafta veya 10-15 gün sarkar. Ama kimsenin endişesi olmasın, herkes bütün haklarını birikmiş olarak alacak. Bazen eksik işlemleri olanlar var, onların dosyaları tamamlanıyor, onlarla ilgili hiçbir sorun yok." 

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Bakan Bilgin, asgari ücretle ilgili temmuz ayındaki beklentiye ilişkin soru üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konudaki ifadelerini hatırlattı.

Erdoğan'ın katkısıyla asgari ücretin belli bir seviyeye geldiğini ifade eden Bilgin, şu ifadeleri kullandı;

"Temmuzda da aynı, benzer bir süreç işleyecektir. Biz asgari ücreti hesaplarken birkaç parametreyi dikkate alıyoruz." 

MEMUR MAAŞLARI

Memur maaşlarına ilişkin de konuşan Bakan Bilgin, "Bizim açıklamamız açık, 22 bin lira olacak." ifadelerini kullandı.

Çalışma hayatında EYT ve 3600 ek gösterge gibi pek çok çalışmanın tamamlandığını dile getiren Bilgin, "Son kapattığımız dosya, geçici işçiler dosyası oldu. Onu Meclis'e intikal ettirebildik. Bunların birçoğu Meclis'te çözülecek. Yani biz hazırlığı yapıyoruz, teknik çalışma Meclis'te yapılıyor. Dolayısıyla orada benim önümde taşeron işçileri kaldı." dedi.

BELEDİYELERDE ÇALIŞAN PERSONEL GRUBUNUN DURUMU

Belediyelerde çalışan bir personel grubunun sorunlarının da önlerinde bulunduğunu ifade eden Bilgin, "Öyle bazı sorunlar var, onları da çözeceğiz inşallah. Hazırlıklarımız var, onlar da yeni Meclis döneminde çözüme kavuşacaktır." dedi.

İkinci tura girdiğimiz bu dönemde asgari ücretle ilgili beklentiler yüzde 30 artışla 11 bin TL’ler iken, seçimlerde ikinci turun ortaya çıkması dolayısıyla memur zamları ile asgari ücret zammının eşitlenebileceği kanaatindeyiz.

ASGARİ ÜCRETTE YENİ ZAM TAHMİNİ

Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, Milliyet'e yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

''Normal şartlarda memurların zamların erken açıklanmazken sayın Cumhurbaşkanı tarafından yüzde 45 olarak ilan edildi, taban ücret olarak 22 bin TL olarak ilan edildi. Bu da yüzde 45 artış demek oluyor. Yüzde 45 artışla düşündüğümüzde sayın Cumhurbaşkanının seçime kadar asgari ücreti 12 bin 500 TL olarak açıklaması bizim için sürpriz olmayacaktır.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!