banner2

Asgari ücret ve memur zammında yeni formül! En düşük maaş 13.509 TL olacak: %55 + %13 detayı: Ek zamla birlikte...

Emekli maaş zammı sonrası diğer çalışanlar arasında da zam beklentisi oluşmuştu. Ancak ekonomi yönetimi memur zammı ile asgari ücret zammı için enflasyon rakamlarını işaret ederek Temmuz ayına dikkat çekti. Bu anlamda Pazartesi günü açıklanacak olan Mart ayı enflasyon rakamları daha da önemli olurken maaşa zam hesabında tahmini oranlar ve en düşük maaş belli oldu. İşte detaylar...

Ekonomi 30.03.2023, 11:05 01.04.2023, 16:25
Abone ol
Asgari ücret ve memur zammında yeni formül! En düşük maaş 13.509 TL olacak: %55 + %13 detayı: Ek zamla birlikte...

Emekli maaş zammı ile en düşük aylık 7 bin 500 TL'ye yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu müjdesinin ardından bir müjde daha geldi.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM VAR

‘Asgari ücrete zam yapılacak mı?’ sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan net bir yanıt vererek, “Temmuzda asgari ücrete ara zam var" açıklamasında bulundu. Şimdi ise tüm gözler memurlar ile 7.500 TL üzerinde emekli maaşı alan SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerin zam oranlarına çevrildi.

TÜİK MART AYI ENLASYON ORANI PAZARTESİ GÜNÜ AÇIKLANACAK

Asgari ücret, memur ve emekli maaşı üzerinde doğrudan etki eden enflasyon rakamları böylece bir kez daha önem kazandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mart ayı enflasyon oranını 3 Nisan Pazartesi günü duyuracak. Böylece 3 aylık enflasyon rakamı da belli olacak. Mart ayı enflasyonu öncesi içinse kritik öneme sahip enflasyon tahmini ise şimdiden netleşti.

MART AYI ENFLASYON TAHMİNİ 2,85 ARTIŞ

Ekonomistlerin Mart ayı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) aylık medyan tahmini yüzde 2,85 artış yönünde gerçekleşti. Ekonomistler, önümüzdeki dönemde enflasyondaki artış hızı düşse de seçim ekonomisinden kaynaklanan bütçe açıkları, erken emeklilik, asgari ücret, KGF ve deprem sonrası konut fiyatları gibi faktörlerin enflasyon üzerindeki etkisine dikkat çekti.

3 AYLIK ZAM ORANI BELLİ OLUYOR

Ocak ayında yüzde 6,65, Şubat’ta ise yüzde 3,15'lik artış gösteren enflasyonun Mart ayında yüzde 2,85 gelmesi halinde SGK ve Bağ-Kur emeklisi için 3 aylık zam oranı 13,14, memur ve memur emeklisi içinse yüzde 14,14 olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!