banner2

Asgari ücret için ara zam belli oldu! Enflasyon rakamlarına göre zam oranı netleşti: Temmuz ayına dikkat 

Temmuz ayı için geri sayım başladı, gözler asgari ücrete gelecek zamma çevrildi. Komisyon bugün bir araya geldi ve asgari ücret için ara zam belli oldu. İşte detaylar...

Ekonomi 06.06.2023, 16:16
Abone ol
Asgari ücret için ara zam belli oldu! Enflasyon rakamlarına göre zam oranı netleşti: Temmuz ayına dikkat 

Temmuz ayına sayılı günler kala gözler asgari ücrete gelecek ara zam haberine çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabineyi açıklamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in maaş zamları ile ilgili yaptıkları açıklamalar doğrultusunda asgari ücret tespit komisyonu bir araya geldi ve yeni rakam belli oldu. 

Yeni Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in Türkiye ekonomisi hakkında ‘Artık sağlam tabanlı bir ekonominin üzerinde durmanın zamanı geldi’ şeklinde bir açıklama yaptı ve bu açıklamanın ardından yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin belirlenmesi için start verdi ve komisyonun bir araya gelmesi için çağrıda bulundu.

Asgari ücret tespit komisyonunun önümüzdeki hafta içinde toplanması bekleniyor.

ENFLASYON ORANI AÇIKLANDI

Geçtiğimiz ay doğalgazın sisteme alınması ile birlikte Mayıs ayında doğalgaz faturalarının ücretsiz olduğu ve kalan 12 ay boyunca da 25 metreküplük yakıtın bedava olacağı biliniyor. İlk bedava doğalgaz Mayıs ayı faturalarına yansıdı. Bu durumda 2.29’luk olan doğalgaz katkısı Mayıs ayı için madde paketinde 0 olarak alındı. Açıklanan rakamlar son durumun ardından beklenenin altında bir enflasyon oranı geldi. Haziran ayında doğalgaz tüketiminin azalması ve 25 metreküplük doğalgazın bedava olması ile Haziran ayı için de doğalgazın katsayısının 0 olarak alınacağı açıklandı. Sıfır baz uygulaması ile enflasyon oranları beklenenin ve yaşananın altında kalmış olacak.

MAAŞ ZAMLARINDA NETLİK BEKLENİYOR

Temmuz ayında uygulanacak olan maaş zammında belirleyici etken enflasyon olacak. Öngörülen enflasyon rakamlarının aşağıda gelmesi maaş zamlarını da etkileyecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!