Yandex Metrica

Sitede Ara

Artık öyle satılacak! Tütün ürünlerinde gramaj ve adet sınırlaması: Resmi Gazete'de yayımlandı!

Artık öyle satılacak! Tütün ürünlerinde gramaj ve adet sınırlaması: Resmi Gazete'de yayımlandı!

Bazı tütün ürünlerinin satışına yönelik gramaj sınırlamaları getirildi. Bu yeni düzenlemeye göre, aromasız nargile tütünü ürünleri sadece 100 gram ambalajlar içinde sunulacakken, aromalı nargile tütünü ürünleri 25 gram ambalajlarda satışa sunulacak. Puro ve sigarillo türündeki ürünler ise en fazla 25 adetlik paketler halinde piyasaya sunulacak.

Ekonomi

21.05.2024, 22:23

Nargilelik, pipoluk ve sarmalık tütün mamullerinin piyasaya sunumunda gramaj çeşitliliğine yönelik sınırlamalar getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından puro, sigarillo, nargilelik tütün mamulleri, sarmalık tütün mamulleri ve pipoluk tütün mamulleri için teknik düzenlemeleri içeren tebliğler Resmi Gazete'de yayımlandı ve hemen yürürlüğe girdi.

Bu düzenlemelerle birlikte, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından belirlenen ilgili ürün standartlarına uyulması zorunlu hale getirildi.

Bu bağlamda, yasa dışı ticaretin önüne geçilmesi ve pazar ihtiyaçlarına uygunluğun sağlanması amacıyla tütün mamullerinin piyasaya sunumunda uyulması gereken teknik düzenlemeler arasında bulunan TS 13599 Sarmalık Kıyılmış Tütün Mamulu, TS 13445 Nargilelik Tütün Mamulu, TS 13569 Pipoluk Tütün Mamulu ve TS 13444 Puro ve Sigarillo standartları için TSE tarafından düzenlemeler yapılmasına karar verildi. 

Kahvehane ekonomisti yine yüksek uçtu: Selçuk Geçer'den akıllara durgunluk veren dolar tahmini: 200 kat olacak Kahvehane ekonomisti yine yüksek uçtu: Selçuk Geçer'den akıllara durgunluk veren... Haberi Görüntüle

25 ADETLİK SINIRLAMA

Yeni tebliğlerle, söz konusu tütün mamullerinin belirtilen TS standartlarına uygun bir şekilde piyasaya sunumunun tekrar zorunlu hale getirilmesine ek olarak, uyumsuz davranışlara yönelik uygulanacak idari yaptırımlar ve geçiş dönemine ilişkin süreler de belirlendi.

Bu çerçevede, nargilelik tütün, pipoluk tütün ve sarmalık kıyılmış tütün mamulünün piyasaya arzında gramaj çeşitliliği açısından sınırlama getirildi.

Aromasız nargilelik tütün mamulü, yalnızca 100 gramlık ambalajlarda sunulabilecekken, aromalı nargilelik tütün mamulü sadece 25 gramlık ambalajlarda bulunacak şekilde tek bir gramajla piyasaya sürülecek. 

Geleneksel ve harmanlanmış sarmalık kıyılmış tütün mamulü 50 gram ve 100 gram ambalajlarında bulunabilecekken, tek tütün çeşidinden üretilen sarmalık kıyılmış tütün mamulü 50 gram, 100 gram ve 200 gram ambalajlarda sunulabilecek. Pipoluk tütün mamulü ise 50 gram ve 100 gram ambalajlarda piyasaya verilecek. 

Bunun yanı sıra, puro ve sigarillo ürünleri, en fazla 25 adetlik ambalajlarda sunulacak. Önceki tebliğler çerçevesinde, bu ürünler daha farklı gramaj seçenekleriyle sunuluyordu.

Şirketler, TSE standartlarına uymayan tütün mamullerini bu yıl sonuna kadar piyasada satabilecek. Farklı gramajlara sahip ürünler ise 30 Haziran 2024'e kadar tüketiciye sunulabilecek.

Habere Tepki Ver

1

2

0

0

2

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading