Yandex Metrica

Artık gelirinize göre doğalgaz ve elektrik faturası ödeyeceksiniz! Yeni Torba Kanun gündemde

Artık gelirinize göre doğalgaz ve elektrik faturası ödeyeceksiniz! Yeni Torba Kanun gündemde

AK Parti ‘Yeni Torba Kanun’ hazırlıkları başladı. Vergiden enerjiye kadar düzenlemelerin barınacağı torbada en çok kazanandan daha çok vergi alınması gündemde. Gelire göre doğalgaz tarife döneminin başlatılması da an meselesi.  

Ekonomi

09.06.2024, 17:07

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek “Hedefimiz vergide adaleti sağlamak” diyerek ‘torba’da neler olduğuna dair ilk işaretleri verdi. Bu söze ek olarak mevzuatın baştan sona ele alındığı ve vergiden enerjiye kadar yeni düzenlemelerin torbaya konulacağı belirtildi.

Vergi çerçeveleri, torba yasa ile birlikte tekrardan düzenleniyor. Yeni gelecek yasa ile birlikte çok kazanandan çok vergi alınacak, zenginin vergisi artacak.

TPAO'dan ikinci Gabar hamlesi! O ilimizde 457 sondaj kuyusunu devreye alındı TPAO'dan ikinci Gabar hamlesi! O ilimizde 457 sondaj kuyusunu devreye... Haberi Görüntüle

GELİRE GÖRE DOĞALGAZ FATURASI ÖDENECEK

Maliye ve Aile Bakanlıkları dar gelirliye ucuz doğalgaz için kollarını sıvadı. Gelire göre doğalgaz tarife döneminin başlatılması bekleniyor. Geliri yüksek olan faturanın tamamını öderken, dar gelirli ise faturanın üçte birini verecek.

AK Parti dar gelirli vatandaaşın elini rahatlatmak için düğmeye bastı. Edinilen bilgilere göre önümüzdeki günlerde yerli gaz üretiminin vatandaşın cebine yansıması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ortak çalışma başlatılacak. Çalışmada dar gelirli vatandaşa ucuz doğalgaz sağlanması ele alınırken, gelire göre doğalgaz fiyatlaması yapılması masaya yatırıldı.

Kredi çekmek istemeyenlere müjde! O bankadan 12 ay ertelemeli 84 ay vadeli 400 bin TL kredi: İşte başvuru şartları... Kredi çekmek istemeyenlere müjde! O bankadan 12 ay ertelemeli 84... Haberi Görüntüle

DOĞALGAZ SÜBVANSİYONUNA AYAR GELİYOR

Kaynaklar, “Doğalgazda çok büyük sübvansiyon yapılıyor. Dar gelirli ya da zengin ayrımı yok, 85 milyona aynı tarife uygulanıyor. Önümüzdeki süreçte bu sübvansiyonu genele değil, özele indirgemek için çalışmalara başladık. Hangi uygulamanın hayata geçirileceği önümüzdeki günlerde belli olacak. Örneğin tüketiciler kullandıkları kadar faturalandırılacak. Gelir seviyesi yüksek olan kişiye 5.000 lira fatura geldiyse 5.000 lirayı ödeyecek. Dar gelirli vatandaşa 5.000 lira fatura geldiyse belli bir kısmını ödeyecek. Devlet diyecek ki bunun yüzde 30’unu öde. Geri kalanını devlet sübvanse edecek. Böylelikle dar gelirlinin eli rahatlatılacak. Ama fatura herkese kullandığı kadar gelecek. Burada sübvanse edilen kısım genelden özele indirilecek ki dar gelirli vatandaş ile durumu iyi vatandaş ayrımı yapılabilsin” dedi.

Habere Tepki Ver

6

0

0

1

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading