DOLAR
9.4791 2.90
EURO
11.0459 2.75
ALTIN
541.87 2.66
BIST
1449.95 1.20

Arazi toplulaştırma hizmeti çiftçiyi mutlu etti: Memnuniyetimiz 10 numara!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın çok ortaklı araziler ve ulaşımı güç tarlalar için attığı adımlar çiftçilerin yüzünü güldürdü. Duygularını anlatan K.Maraşlı bir çiftçi, "Memnuniyetimiz 10 numara" diyor.

Ekonomi 12.10.2021, 12:14 12.10.2021, 12:58
Arazi toplulaştırma hizmeti çiftçiyi mutlu etti: Memnuniyetimiz 10 numara!

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın son dönemde hız verdiği 'arazi toplulaştırma' işlemleri çiftçilerin yüzünü güldürdü. Çiftçilerin kendi arazilerine ulaşımını sağlamaları için yol ve altyapı çalışmaları bir bir hayata geçerken, üreticiler de tarlalarının müstakil tapularını alarak şimdiye dek karşılaştıkları birtakım problemlerden kurtulmuş oldu. Bu sorunların başında, arazilerin çok ortaklı-mirasçılı olmasından kaynaklanan mülkiyet problemi geliyordu. Köylüler müstakil tapuya sahip olamadıkları için Çiftçi Kayıt Sistemi'nin avantajlarından faydalanmakta sıkıntılar yaşıyordu. 

Toplulaştırma hizmetiyle birlikte bu sorunların önemli bir kısmı çözüme kavuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın dev hizmeti sayesinde rahat bir nefes aldıklarını belirten Kahramanmaraşlı çiftçiler, uygulamanın faydalarını anlattı. Bakanlık tarafından yayınlanan görüntüde K.Maraşlı bir çiftçi, şunları kaydetti:"Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yapmış olduğu toplulaştırma çok faydalı oldu bize. Özellikle çiftçimiz arazisine gitmek için çok zorluk çekiyordu. Bu zorluklar giderildi. Her tarlanın başına yol, köprü, menfez gibi hizmetler getirildi. Bundan dolayı Tarım Bakanlığı'na çok teşekkür ederiz. Memnuniyetimiz 10 numara!"

"Bizim en büyük sıkıntımız şuydu: Bizim köyümüzün tamamı birbirine müşterekti. Yani yaklaşık 300 kişi birbirine müşterekti. Vatandaş tarlasını ne kiraya verebiliyordu ne satabiliyordu ne ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) yaptırabiliyordu. Bundan dolayı yani ne desek azdır. Herkese müstakil tapu verildi. Ondan dolayı çok memnunuz. Yapanın da yaptıranın da vesile olanın da işi gücü rastgelsin. Allah razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğüne yapmış olduğu çalışmadan dolayı teşekkür ederim. Minnettarız."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?