Araç sahiplerini yıkan haber! Brent petrol yeniden rekor kırdı

Dün 106 dolar seviyesine kadar yükselen brent petrol kapanışı 102 dolar ile yapmıştı. Varil fiyatı bu sabah kapanışa oranla yüzde 2,64 artış göstererek 105,16 dolara yükseldi. Bu yükseliş sonrası benzin, motorin ve LPG'de artış beklendiği kaydedildi. Peki güncel akaryakıt fiyatları ne? Benzin, motorin ve LPG fiyatları kaç TL?

Ekonomi 11.05.2022, 10:41
Araç sahiplerini yıkan haber! Brent petrol yeniden rekor kırdı

106,96 dolara kadar yükselen brent petrolün varil fiyatı dün 102,46 dolar seviyesinde kapanmıştı. 

PETROL FİYATLARI YENİDEN ARTIŞA GEÇTİ

Brent petrol bugün saat 9.50 civarında kapanışa oranla yüzde 2,64 artış göstererek 105,16 dolara yükseldi. 

Fiyatlarda görülen yükselişte, küresel petrol arzında yaşanan belirsizliklerin etkili olduğu belirtildi. 

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri enerji bakanlarının, küresel petrol talebinde toparlanma yaşandığında, bazı üretici ülkelerin üretim kapasitelerindeki düşüş nedeniyle ihtiyacı karşılamakta zorlanabileceklerine ilişkin açıklamaları piyasalarda arz endişelerine sebep oldu.

LİBYA 5 YIL İÇİNDE PETROL ÜRETİMİNİ ARTIRAMAYACAK 

Libya Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed Ahmed Avn da, ülkesinin gelecek 5 yıla kadar petrol ve gaz üretimini artırma imkanının olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin Rusya'ya yönelik petrol ithalatının yasaklanmasını da içeren yeni yaptırım paketinin kapsamını belirlemek üzere yürüttüğü müzakereler devam ediyor.

ÇİN'DEKİ SIKILAŞMA ENDİŞEYE SEBEP OLUYOR

Çin'de devam eden koronavirüs salgını tedbirlerinin küresel ekonomide gerilemeye neden olabileceği ve bunun da küresel petrol talebini olumsuz etkileyebileceğine yönelik endişeler ise petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü öngörüsüne göre, ülkenin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 1,6 milyon varil arttı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 457 bin varil azalacağı yönündeydi.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

İSTANBUL

Benzin: 21,12 TL
Motorin (Mazot): 22,06 TL

ANKARA

Benzin: 21,21 TL
Motorin (Mazot): 22,10 TL

İZMİR

Benzin: 21,23 TL
Motorin (Mazot): 22,15 TL

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!