banner2

Araç piyasasında yeni dönem başladı! Milyonlarca vatandaşın önceliği bakın ne oldu

Döviz kurunda yaşanan yükseliş ivmesi ve pandemi ile başlayan çip krizi araç fiyatlarını son 1 yılda 3-4 katına kadar yükseldi. Fiyatların artması tüketicilerde de bazı alışkanlıkları değiştirdi. Eskiden yaşa, kilometreye ve hasar kaydına dikkat eden tüketiciler artık bunları göz ardı ederek ucuz arabalara ilgi göstermeye başladı.

Ekonomi 31.10.2022, 11:54
Abone ol
Araç piyasasında yeni dönem başladı! Milyonlarca vatandaşın önceliği bakın ne oldu

İkinci el araç fiyatlarında son 1 yılda pandemiden doğan çip krizi sebebiyle fiyat artışı yaşandı. 

Yaşanan fiyat artışları sonrası vatandaşlar belli başlı kriterleri sorgulamaktan da vazgeçmeye başladı. 

BU KRİTERLER ARTIK SORGULANMIYOR

İkinci el araç satışının yüzde 60'ının 10 yaş ve üzeri araçlar oluşturduğu belirtilirken 3 yaşındaki araçla 10 yaşındaki bir araç arasında yüzde 50'ye yakın fiyat farkı olduğu belirtiliyor. 

SATILAN ARAÇLARIN ÇOĞU 10 YAŞINDAN BÜYÜK 

İkinci elde boya ve değişen takıntısı olanlar yüksek fiyatlara takıldı. Son dönemde satılan araçların yüzde 60'ı 10 yaşın üzerine çıktı. Yani 2. el otomobilde '10 yaş' dönemi başladı. Araç sahibi olmak isteyenlerin başlıca kriterleri aracın yaşı ve kilometresiydi. Son dönemde bu iki kriter önemini yitirdi. Artık satılan araçların hem yaşı hem de kilometresi yükseldi.

FİYAT FARKI YÜZDE 50'YE ÇIKTI 

Show Haber'in haberine göre kilometre ve yaş arttıkça bakım masrafı artıyor ama 5 yaş altı araçlarla, 10 yaş üstü araçlar arasında fiyat makasının açılması tercihi değiştiriyor. 3 yaşındaki araçla 10 yaşındaki bir araç arasında hemen hemen yüzde 50'ye yakın bir fiyat farkı olduğu aktarıldı.

Sektör temsilcileri stoklarının dolduğunu belirterek bu sene otomobil fiyatlarında artış beklemediklerini söyledi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!