banner2

Arabası olanlar dikkat! 'Sakın bu ücreti ödemeyin'

UKOME kararıyla alışveriş merkezlerindeki otoparkların ilk 3 saat ücretsiz olması gerekiyor. İstanbul'daki birçok alışveriş merkezlerinde bu kararın uygulanmadığı üstelik, 1 saat için 25 TL gibi ücretler alındığı ortaya çıktı. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, AVM'lerin milyonlarca lira haksız kazanç elde ettiğini söyledi ve vatandaşları gereksiz yere ücret vermemeleri konusunda uyardı.

Ekonomi 27.10.2022, 12:04 27.10.2022, 12:32
Abone ol
Arabası olanlar dikkat! 'Sakın bu ücreti ödemeyin'

Alışveriş merkezlerinin otopark ücretleri büyük tartışma yarattı. İBB Ulaşım Dairesi başkanlığı'nın kararına göre alışveriş merkezlerinde ilk 3 saat otopark ücreti alınmaması gerekirken birçok yerde bu uygulama yapılıyor. Özellikle Avrupa Yakasındaki bazı alışveriş merkezlerinin ücretsiz otopark kararını uygulamadığına ilişkin şikâyetler yapılıyor. Birçok kişinin yarım saatlik park için bile ücret ödediği ifade ediliyor.

3 SAAT ÜCRETSİZ OLMASI GEREKİYOR

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, tüm alışveriş merkezlerinde otoparklardan 3 saat boyunca ücret alınmaması gerektiğini belirtti ve şu şekilde konuştu: 


Özellikle İstanbul'un trafik sıkışıklığı ve otopark darlığı bulunan Avrupa yakasında, pek çok alışveriş merkezinde 30 dakika, bir saat için bile ücret alınıyor. Bazıları yasaya aykırı olarak 'Mağazamızdan şu kadar alışveriş yaparsanız, ucuz ya da ücretsiz istifade edebilirsiniz' gibi duyurular yapıyorlar.

'HERKES UKOME KARARINA UYMAK ZORUNDA'

Ağaoğlu, UKOME kararına herkesin uymak zorunda olduğunu belirtti ve söyle konuştu:

Ücretsiz otopark sunmak yasal sorumluluk çünkü belediyeler bu ruhsatları verirken, o alışveriş merkezlerinin bölgedeki trafik yoğunluğuna katacağı olumsuzluğu da dikkate alıyor. Bu nedenle ücretsiz otopark hizmeti sunmasını istemiş. Alışveriş merkezine gelen ya da o bölgede işi olan kişiler, yol kenarına ve kaldırıma park etmek yerine, ücretsiz olarak alışveriş merkezinin otoparkını kullanabilirler.

'TÜKETİCİLER ŞİKAYET EDİP HAKLARINI ARAMALI'

Ücretsiz otopark hizmeti alamadığında tüketicinin ne yapacağını bilmediğini belirten Ağaoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:

10-20 lira için uğraşmaya değmez deyip, işin peşini bırakıyor. Alo 153'e, İBB'ye, CİMER üzerinden yetkililere şikâyet edildiği takdirde, belediye zabıtaları da işi sıkı tutarlarsa, alışveriş merkezleri cezalar nedeniyle kurala uymak zorunda kalır. Tüketici şikâyet etmezse, yetkili gelip o cezayı uygulamaz. Tüketici ne kadar çok şikâyet ederse, o kadar çok ceza uygulanır. Tüketiciler azıcık zahmete katlanıp, şikâyet edip haklarını ararlarsa, bu sorun çözülecektir.

'AVM GİRİŞ VE ÇIKIŞLARINA ÜCRET TARİFESİ ASILMASI ZORUNLU'

Cezaların caydırıcı olması için denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini ifade eden Ağaoğlu şunları kaydetti:

3 saatin altında park ücreti alınmış her araç için ayrı ayrı ceza uygulanması lazım. Bu cezayı uygulamaya Ticaret Bakanlığı da belediyeler de yetkilidir. Etiler, Bakırköy gibi trafiğin yoğun olduğu birçok yerde, hala 3 saatin altında park edenlerden ücret alınmaya devam ediliyor. Alışveriş merkezlerinin girişlerine de çıkışlarına da, görünür şekilde ücretlendirmenin 3 saat boyunca yapılmayacağı, sonrasında da belediyenin onayladığı ücret tarifesinin asılması zorunludur.

ETİLER'DE BİR AVM 1 SAAT İÇİN 25 TL ALIYOR

Etiler'deki bir alışveriş merkezinde 2 saat vakit geçirdiğini belirten Yiğit Türker, "30 lira ücret ödedim. Ödemeden nasıl çıkacağız? Tüketici haklarına başvurmak çok uzun süreç. O sırada çıkar gideriz" dedi.

Alışveriş merkezinin otoparkına 1 saat için 25 lira ödediğini belirten Özlem Tütün de, "Burası yarım saatten ücret alıyor. Bence otopark parasını kaldırmalılar. Hem içeride alışveriş yapıyoruz" diye konuştu.

Abdülkadir Küçükkaya, "1 saate 25 lira çok pahalı. Normalde hepsinin ücretsiz olması gerekiyor. Burada özel otopark yapıp, ücret alıyorlar. Ücretli olduğunu ben içeri girdikten sonra fark ettim. Bence ücretsiz olması gerekiyor" diye konuştu.

Yaklaşık 2 saat alışveriş merkezinde kaldığını belirten Murat Kuruçay, "35 lira ücret ödedim. Bu tarz alışveriş merkezlerinde ücretsiz diye bir şey yok. Bazı alışveriş merkezlerinde de tamamen ücretsiz. Burası biraz daha pahalı. Süreç bu şekilde olduğu için biz de ödüyoruz maalesef" dedi. (DHA)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!