banner2

Arabası olanlar dikkat! Bunu yapmazsanız araç kullanamayacaksınız: Trafikte yeni dönem başladı

Gelişen teknoloji hayatımıza yeni normaller getirmeye başladı. 2020 yılında hayatımıza giren cipli kimlik ve ehliyetler trafikte uygulamaları son derece kolaylaştırıyor. Kimlik ve ehliyeti birleştirme işlemi için uzatılan süre ise dolmak üzere, Milyonlarca vatandaş gündemde olan kimlik ve ehliyet birleştirme ile ilgili detayları merak ediyor. Arama motoruna, "Ehliyet ve kimlik nasıl birleştirilir? Ehliyet ve kimlik birleştirilmesi nereden yapılır?" sorularını yöneltiyor.

Ekonomi 25.09.2023, 11:08 25.09.2023, 13:01
Abone ol
Arabası olanlar dikkat! Bunu yapmazsanız araç kullanamayacaksınız: Trafikte yeni dönem başladı

Nüfus cüzdanı ve ehliyeti tek karta entegre etmek isteyen vatandaşlar, kimlik ve ehliyet birleştirme randevusu nasıl ve nereden alınır sorularına cevap arıyor. İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı düzenlemeyle ehliyet, kimlik ve pasaport ile ilgili değişiklik kararı, 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmişti. Şimdi ise gündemde olan konu bakanlığın 21 Eylül 2020’de devreye aldığı bir başka yenilik de ehliyetin kimlik kartına entegre edilmesi uygulaması.

KİMLİK VE EHLİYET BİRLEŞTİRİLMESİ

Söz konusu uygulama ile birlikte kişilerin kimlik belgesi ile ehliyet belgesini ayrı ayrı taşıma zorunluluğu ortadan kalktı. Dünyada ilk ve tek uygulama olan 'Hayat Kimliğinle Kolay' uygulamasıyla yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Peki vatandaşlar bu işlemi nasıl yapacak? Milyonlarca araç kullanıcısı, "kimlik ve ehliyet birleştirme randevusu nasıl ve nereden alınır, gerekli belgeler nelerdir" sorularına cevap arıyor. İşte detayları...

KİMLİK VE EHLİYET BİRLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

Türkiye'de kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi, sürücülerin sıklıkla merak ettiği bir konu haline gelmiştir. İşte kimlik ve ehliyet birleştirme sürecinin detayları ve adımları:

Gerekli Belgeleri Toplayın: Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemine başlamadan önce gerekli belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Kimlik kartınız, nüfus cüzdanınız ve ehliyetiniz gibi kimlik belgelerini yanınızda bulundurun.

E-Devlet Üzerinden Başvuru Yapın: Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi için başvuruları E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden "Sürücü Belgesi İşlemleri" bölümüne giriş yaparak işlemi başlatın.

Bilgilerinizi Kontrol Edin: Başvuru sırasında kişisel bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girin. Kimlik ve ehliyet bilgilerinizin uyuşması önemlidir.

Randevu Alın: Başvurunuzu tamamladıktan sonra randevu almanız gerekecektir. Randevu gününü ve saatinizi seçip randevu bilgilerini kaydedin.

Gerekli Ücretleri Ödeyin: Kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi için belirtilen ücreti ödemek için randevu gününüzde ilgili ödeme noktasına gidin.

Randevuya Katılın: Randevu günü, belirtilen yer ve saatte kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi için gerekli evrakları yanınıza alarak randevuya katılın.

Kimlik ve Ehliyet Birleştirme İşlemi: Randevu gününde, yetkililer tarafından kimlik ve ehliyet birleştirme işlemi yapılacaktır. Kimliğinizdeki bilgiler, ehliyetinizle eşleştirilecektir.

Yeni Kimlik Belgesi Alın: İşlem tamamlandığında size yeni bir kimlik belgesi verilecektir. Bu belge, artık hem kimlik hem de ehliyet olarak kullanabileceğiniz resmi bir belgedir.

EHLİYET VE KİMLİK BİRLEŞTİRMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Yeni kimlik kartı ve eski ehliyeti olan yurttaşlar ise birleştirme işlemi için nüfus müdürlüğüne; 4 adet biyometrik fotoğraf (Son 6 ay önce çekilmiş olması şart), sağlık raporu ve 15 TL'lik harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz götürmeleri gerekiyor.

*Ehliyet ve kimlik belgesinin birleştirilme işleminin yapılabilmesi için her iki belgenin de yenilenmiş olması gerekir.

*Yeni kimlik kartı olup da eski ehliyet ile birlikte bu işlem yapılamaz.

*Ehliyet ve kimlik belgeleri eski ise yenisi ile değiştirilmesi gerekir.

*Birleştirme işlem için randevu alınır.

*Randevu tarihinde ilgili nüfus müdürlüğüne şahsen gidilerek birleştirme işlemi gerçekleştirilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!