banner2

Araba almak isteyenlere müjde! Resmi Gazete'de yayımlandı! Bayiler artık bunu yapamayacak!

Devlet sıfır otomobil stoklayıp ikinci el otomobil fiyatlarının da yükselmesine neden olanlara karşı çalışmalarını sürdürüyor. Buna ilişkin yeni bir yönetmelik yayınlandı.

Ekonomi 09.05.2023, 21:48 09.05.2023, 22:38
Abone ol
Araba almak isteyenlere müjde! Resmi Gazete'de yayımlandı! Bayiler artık bunu yapamayacak!

Sıfır araç satışı konusunda son zamanlarda yaşanan sorunlar ikinci el otomobil fiyatları için bir sıçrama tahtası oldu. Sıfır araç satışı durma noktasına gelince ikinci el otomobil fiyatları adeta tavan yaptı. Bunun önüne geçmek için harekete geçen Ticaret Bakanlığı, sıfır araç satışlarındaki sorunlara çözüm getirmenin çalışmalarını yürütüryor..

YENİ MADDE EKLENDİ

Bu kapsamda İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişiklikler yapıldı. Yönetmelikle sıfır araç satışlarında yetki belgesi iptali uygulamasına ilişkin yeni bir madde daha eklendi.

BELGELERİ İPTAL EDİLECEK

Resmi Gazete'de yayınlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte yer alan yeni madde ile araç satışından kaçınan, yüksek fiyat talep eden, tüketicileri aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlayan, ya da takas fiyatını piyasa fiyatının altında belirleyen firmaların yetki belgeleri iptal edilerek araç satışı yapmalarına müsaade edilmeyecek. Ayrıca, üretici fiyatlarının üzerinde araç için fiyat talep eden firmaların da yetki belgesinin iptali gündeme gelecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni düzenleme ile sıfır araç satışlarında tüketicilerin korunmasına ve sağlıklı bir rekabet ortamının oluşması hedefleniyor..

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!