Anne babalar kara kara düşünüyor! Rekor zam geliyor

Okulların açılmasına sayılı günler kala veliler en büyük maliyet kalemlerinden biri olan servis ücretlerindeki artışı merak ediyor. Servisçilerden zam öncesinde gelen açıklamalar ise kafa karıştırıyor. Oysa geçen dönem ilk kez ara zamlar yapılarak servis ücretlerinde hatırı sayılı artışlar olmuştu...

Ekonomi 07.08.2022, 10:28 07.08.2022, 10:30
Abone ol
Anne babalar kara kara düşünüyor! Rekor zam geliyor

Yeni Akit'in haberine göre, yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına yaklaşık 1 ay kaldı. Okullarda hazırlıklar başladı, yeni kıyafetler raflara dizildi, kitap satışları başladı. Veliler tüm maliyetleri hesaplarken en önemli gider kalemlerinden servis ücretini de merak ediyor. Henüz yeni dönemin ücretleri belli değil. Okul servis ücretlerinin belirleneceği Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) toplantısı bu ay sonunda gerçekleştirilecek. Geri sayım devam ederken servisçiler, artan maliyetler dikkate alınarak ücretlere en az yüzde 40 zam yapılmasını bekliyor.

YÜZDE 104 YÜKSELDİ

Yüzde 40 zam tartışmaları devam ederken geçen eğitim döneminde yapılan zamlar unutulmuş gibi. Oysa hem okullar başlamadan yapılan zamlarla hem de sonrasında tarihte ilk kez devreye alınan ara zamlarla servisçilerin nefes alması sağlanmıştı. Örneğin İstanbul’da servis ücreti artışı ocakta yüzde 27, nisanda yüzde 40 olmuştu. Okullar açılmadan önce yapılan zam da yüzde 15’ti. Böylece Ağustos 2021’de zamla 271 liradan 312 liraya çıkan 0-1 kilometre servis ücreti, önce 396 liraya daha sonra da 554 liraya çıkarılmıştı. Yani bir dönemde yapılan zam yüzde 104’ü bulmuştu.

YAKIT FARKI KALMADI

Servisçilerin en büyük maliyet kalemi akaryakıt. Fakat bir ara hızlı yükselse de gerileyen petrol fiyatlarıyla motorin nisan ayındaki, yani yüzde 40 servis zammı dönemindeki seviyelerde. 1 Nisan’da motorin 21.23 liraydı, dün itibarıyla 23.35 lirada bulunuyor. Yani yakıt cinsinden maliyet artışı sınırlı. Personel ve diğer maliyetler dikkate alınınca velilerde makul bir artış beklentisi oluşmuş durumda. Tabi nihai karar UKOME toplantısından çıkacak.

0-1 KM 554 LİRA 

Tüm bu hesaplar yapılırken açıklama yapan İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sinar, 6 Nisan’da yüzde 40’lık zam yapıldığını hatırlatarak, “0-1 kilometre 554 lira şu anda. Buna yüzde 35 rehber personel ücreti ekleniyor. En uzak mesafe 23-25 kilometre aylık ücreti 1.330 lira. Etüt olan okullarda, etüt ücreti ekleniyor. Biz öğrenci ve velilerimizi de düşünüyoruz. Onları üzmek istemiyoruz ama ekonomik koşulları değerlendireceğiz. Ona göre bir karar vereceğiz” diye konuştu. Sinar, bu ay servis ücretlerine mutlaka zam geleceğini ve bunda maliyetlerin belirleyici olacağını söyledi.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!