banner2

Anadolu OSB'de pandemiye rağmen firma ve personel sayısı arttı

Ankara'da, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) firmalar pandemi sürecinde gereken tüm tedbirleri alarak üretimlerini sürdürdü. Bölgedeki firma sayısı bu dönemde 85'ten 110'a, çalışan sayısı ise 3 bin 500'den 4 bine yükseldi.

Ekonomi 28.08.2021, 11:39
Abone ol
Anadolu OSB'de pandemiye rağmen firma ve personel sayısı arttı

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB firma ve çalışan sayısı pandemiye rağmen arttı

Anadolu OSB, bir grup iş insanı tarafından 1997’de küçük ölçekli işletmelerin, orta ve büyük ölçekli firma olabilmeleri ve daha iyi fiziki şartlarda üretim yapabilmeleri hedefiyle Sincan Malıköy’de kuruldu. Daha sonra arsa tahsisleri, kamulaştırma ve alt yapı çalışmalarını süratle sürdüren Anadolu OSB'de üretim faaliyetleri ise 2012'de başladı. Bölgede makine, elektrik, cam, kağıt, plastik, gıda, demir, metal, çelik, inşaat, sağlık alanında pek çok firma, bölgede üretimine devam ediyor. Aynı firmalar, pandemi döneminde de önlemlerini alarak üretimi sürdürdü. Söz konusu dönemde firma sayısı 85'ten 110'a, çalışan sayısı ise 3 bin 500'den 4 bine çıktı.

ÜRETİMLER AKSAMADI, YATIRIMLAR SÜRÜYOR

Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, pandemi sürecinde karşılaşılan problemlere rağmen üretime devam ettiklerini kaydederek, "Pandemi bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmemize sebep oldu. Firmalar yönetimsel bazı değişiklikler yaptı. Büro hizmetlerini olabildiğince aza indirip, evde çalışmayı teşvik ederek firmalar kendi maliyetlerini daha da aza indirdi. Pandemi öncesi organize sanayi bölgemizde 3 bin 500 çalışanımız vardı. Şu an bölgede çalışan sayımız 4 bini buldu. Pandemiden önce 85 firma üretimdeydi, şu an ise 110 firmayla birlikte üretimdeyiz. Pandemiye rağmen üretimler aksamadı ve yatırımlar devam ediyor" dedi.

Tuncay, Anadolu OSB olarak sosyal sorumluluk projelerinin de içinde yer aldıklarını ifade ederek, Ulus Meydanı’nda bulunan Zafer Anıtı'nın restorasyonunda da gönüllü olduklarını dile getirdi. İlgili bakanlıklardan ve belediyelerden gerekli izinleri alarak 1927 yılında sergilenmeye başlayan anıtı restore etmek amacıyla kolları sıvadıklarını söyleyen Tuncay, "94 yıl sonra ilk defa restorasyonu yapılan eserde emeğimizin bulunması bize bir onur ve gurur veriyor. Restorasyon bitti, yarın iskeleler sökülerek ileriki günlerde görkemli bir törenle anıtı tekrardan sergiye açmayı planlıyoruz" değerlendirmesi yaptı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!