Yandex Metrica

Sitede Ara

Altının geleceği ne olacak? Kuyumcular kararını verdi! 'O tarihte zirveyi bekliyoruz'

Altının geleceği ne olacak? Kuyumcular kararını verdi! 'O tarihte zirveyi bekliyoruz'

Altının gram fiyatında yükseliş devam ediyor. Eskişehir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Yönlüer yaptığı açıklamada, 'Önümüzdeki aylarda da fiyatların yükselmesini bekliyoruz' diye konuştu.

Ekonomi

23.01.2024, 19:21

Gram altının 1000 TL'ye yaklaştığı süreçte vatandaş yatırım yapıp yapmama konusunda ikileme düştü. 

Nakit parasını yatırım için altına çevirmeyi düşüren vatandaşları aydınlatacak açıklama yapıldı. 

Eskişehir Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cemil Yönlüer konuyla alakalı açıklamada, "Şu anda altın piyasaları hızlı bir yükseliş içinde.
Bunun nedeni ise Rusya ve Ukrayna'daki savaş kaynaklı yaşanan gıda krizi genel olarak fiyatları yükseltti. Rusya’nın petrol ambargosu, altın fiyatlarını da yükseltiyor. Merkez bankasını bu ay açıklamış olduğu faiz kararında sabit tutması, beklenen enflasyon rakamlarının yüksek çıkması, dolar ve euroyu baskı altında tutuyor. Bu şekilde altın, dolar ve euro fiyatlarının yükselmesine sebebiyet veriyor. 

Aynı zamanda, beklenen barışın sağlanamaması Rusya, Ukrayna arasındaki çözümsüzlük ve istikrarsızlık dünyada olumsuz etki oluşturuyor. Bundan sonraki dönemlerde ve süreçlerde Türkiye ekonomisine sıcak para girişinin sağlanamaması durumunda Merkez Bankasının dolar rezervlerinin azalmasına neden olacak. Dış ticaret açığının çoğalması sebebiyle de dolara ve euroya daha da baskıyı artıracak. Müdahale durumlarında Merkez Bankasının rezervlerinin eksi durumda olması şu anda piyasaların zor durumda kalmasına neden olacak. Önümüzdeki aylarda da fiyatların yükselmesini bekliyoruz." diye konuştu. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading