banner2

Altını olanlar dikkat! Merkez Bankası yeni karar aldı: Sınırlama getirildi

Altın olanlar dikkat. Merkez Bankası kararı ile o uygulamaya artık sınırlama getirildi. Bu doğrultuda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından alınan yeni karar ile birlikte altın rafinerilerinin 1 gramın altında üretim yapmaları yasaklandı.

Ekonomi 04.09.2023, 12:57 04.09.2023, 17:21
Abone ol
Altını olanlar dikkat! Merkez Bankası yeni karar aldı: Sınırlama getirildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) almış olduğu yeni karar ile altın rafinerilerinin 1 gramın altında üretim yapmaları yasaklandı. Bu kararın ardından fiziki piyasalarda alım-satım işlemlerinde önemli bir makas aralığı oluştu. TCMB'nin altın ithalatını azaltma stratejisi doğrultusunda yeni kısıtlamaların hayata geçirilmesi bekleniyor...

Yüksek enflasyon dönemlerinde altın, yatırımcıların güvenli limanı olarak tercih ediliyor. Aynı zamanda TCMB'nin ithalatta öncelik verdiği yatırım araçlarından biri olan altın, 2022 yılında bankanın 148 ton altın satın alarak dikkatleri üzerine çekti. Bu, TCMB'nin altına verdiği önemin bir göstergesi olarak öne çıkıyor.

ALTIN İTHALATI CARİ AÇIĞI BÜYÜTÜYOR

2022'nin ilk dört ayında, Türkiye'nin parasal olmayan altın ithalatı 11,8 milyar dolar olarak gerçekleşti ve bu durum cari açığı yüzde 43 oranında artırdı. Altın ithalatının azaltılması amacıyla alınan tedbirler, bu konudaki kararlılıkla uyumlu bir şekilde devam ediyor.

BAKANLIK TARAFINDAN ÜRETİM SINIRLAMASI GETİRİLDİ

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın aldığı yeni kararla, altın rafinerilerine 1 gramın altında üretim yapma yasağı getirildi. Ayrıca, tek seferde üretilebilecek altın miktarını 100 gramla sınırlayan bir kota getirildi. Bu önlemler, özellikle düğün sezonunda çeyrek ve yarım gram altın satışlarını durdurma etkisine sahip oldu.

ALTIN İTHALATI ARTIYOR

Borsa İstanbul'un son verileri doğrultusunda, Temmuz ayında altın ithalatı bir önceki yıla göre %73 artış göstererek 38 tonu aştı. Ayrıca, Ocak-Temmuz dönemindeki bu artış oranı %220'ye ulaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!