banner2

Altında kritik saatler! Rüzgar tersine dönecek

Son dönemde aşağı yönlü bir seyir izleyen altında şu anda sert bir hareketlilik var. Öte yandan bugün piyasaların gözü kulağı saat 15.15’te açıklanacak olan kritik gelişmede olacak. Dolar karşısında değer kaybeden euroda ve altın fiyatlarında yön belli olacak. İşte detaylar...

Ekonomi 08.09.2022, 13:21
Abone ol
Altında kritik saatler! Rüzgar tersine dönecek

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla birlikte piyasalar yön bulmaya devam ediyor. Şubat ayında başlayan savaşın etkisiyle birlikte ons altın fiyatı 2 bin doların üzerine çıkmıştı. Jeopolitik risklerin körüklenmesiyle güvenli liman olan altına talep artmış bu durum fiyatların hızlı yükselmesine yol açmıştı.

KÜRESEL ÇAPTA ENFLASYON ARTTI

Rusya dünya genelinde önemli bir petrol ve doğal gaz üreticisi konumunda. İki ülkenin savaşa girmesiyle tedarik zincirinde görülen sıkıntılar enerji maliyetlerinin sert yükselmesine yol açtı. Petrol ve doğal gaz gibi emtialar ralli yaparken, bu durum küresel çapta enflasyonu körükledi.

ALTINDA RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ 

Fed’in faiz artırmaya başlamasıyla yükselen enflasyonla başa çıkabilmek için diğer ülke merkez bankaları da sıkı para politikasına yöneldi. Bu durum altın fiyatlarında hızlı düşüşü beraberinde getirdi.

POLİTİKA FAİZİNİN ARTIRILMASI BEKLENİYOR

Öte yandan altın yatırımcılarının gözü kulağı bugün saat 15.15’te açıklanacak olan Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararına çevrildi. ECB’nin toplantıda politika faizini artırmasına kesin gözüyle bakılırken, 50 baz puan ve 75 baz puan artışlar ihtimal dahilinde. Son günlerde piyasalar ECB’nin 75 baz puanlık bir artış yapacağını fiyatlıyor.

Geçtiğimiz güne 1702 dolardan başlayan ons altın 1719 dolara kadar yükseldikten sonra 1718 dolardan kapandı.

GRAM ALTIN 1007 LİRADAN İŞLEM GÖRÜYOR

Yurt içinde ise gram altın fiyatındaki hareketler dikkat çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz güne 997 liradan başlayan gram altın 1007 liraya kadar yükseldikten sonra 1006 liradan kapandı. Haftanın dördüncü işlem gününe 1006 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda yatay bir seyir izleyerek 1007 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 1004 lira, en yüksek ise 1010 lira seviyeleri görüldü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!