banner2

Altın yatırımcılarına kritik uyarı! Fiyatlar dibi gördü: O tarihe dikkat

Altın fiyatlarında ciddi bir düşüş meydana geldi. Atın fiyatlarında dalgalana ve altının ons fiyatında baskı devam ediyor. İşte, detaylar...

Ekonomi 20.02.2023, 15:52
Abone ol
Altın yatırımcılarına kritik uyarı! Fiyatlar dibi gördü: O tarihe dikkat

Bu hafta altın piyasası önemli bir düşüş kaydetti ve Goldgram fiyatları günün en düşük seviyelerinde başladı. Bugün Saat 11.30 itibarıyla altının gram fiyatı bir önceki kapanışa göre yüzde 0,81 oranında değer kaybı yaşayarak 1.104 liradan işlem görüyor. Ayrıca, çeyrek altın 1.815 liradan alıcı bulurken Cumhuriyet altını 7.360 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise dün 1.837 dolardan tamamlamasının ardından bugün yüzde 0,9 azalışla 1.820 dolardan işlem görüyor.

ONS ALTINI BASKILIYOR

Analistler, ABD'de dün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'nin (ÜFE) beklentilerin üzerinde artış kaydettiğini belirterek, bu durumun merkez bankalarının faiz artırımlarına öngörülenden daha uzun süre devam edebileceği endişesini güçlendirdiğini bildirdi. Bu endişeler, para piyasalarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek ayki toplantısında yüzde 82 ihtimalle 25 baz puan ve yüzde 18 ihtimalle 50 baz puanlık faiz artışına gideceğinin fiyatlandığını gösteriyor. Analistler, bu fiyatlamaların altının ons fiyatını baskıladığını söylüyor.

DALGALANMA DEVAM EDİYOR

Bugünün ajandasında, Avro Bölgesi'nde cari denge ve ABD'de ocak ayı öncü endeks verileri yer alıyor. Altının ons fiyatıyla ilgili teknik analizlerde, analistler 1.800 doların destek seviyesi, 1.860 doların ise direnç seviyesi olarak gösteriliyor.
Sonuç olarak, altın fiyatları ABD'de açıklanan ekonomik veriler ve Merkez Bankası'nın faiz artırım beklentileriyle dalgalanmaya devam ediyor. Ancak, teknik açıdan altının ons fiyatında destek seviyeleri bulunması yatırımcıların fiyat düşüşlerinden korunmasına yardımcı olabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!