banner2

Altın ve dolar düşecek! Ünlü kuyumcu İslam Memiş, bunu yaparsanız kaybedersiniz diyerek uyardı! 

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, gram altının 1000 TL seviyesinin üzerine çıkıp yükselişini devam ettirmesinin ardından yatırımcılara çok önemli uyarılarda bulundu.

Ekonomi 09.06.2022, 16:02
Abone ol
Altın ve dolar düşecek! Ünlü kuyumcu İslam Memiş, bunu yaparsanız kaybedersiniz diyerek uyardı! 

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, finansal piyasalarda dolar ve altının yükselişinin ardından önemli açıklamalarda bulundu. "En güzeli al, kenara koy, kendine hedef belirle. Birikimlerini uzun vadeli olarak yapman gerekiyor." İfadesini kullanan İslam Memiş, yatırımcılara tavsiye vermeyi ihmal etmedi.

İslam Memiş'in konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde:

Piyasalarda yaşanan yukarı yönlü hareketler, enflasyondaki yükselişler, emlaktaki yükselişler, bütün enstrümanlarda yaşanan yükselişler, hayatın pahalı olması, toplumun gerilmesi, neler oluyor, ülke ekonomileri, Türkiye ekonomisi nereye gidiyor sorularına neden oluyor?

1000 yıllık süreçte dünya sisteminin yeniden kurulduğu, insanlar tekrar kaosların artacağı sisteme inanmak istemediler. Kontrollü enflasyonla insanların fakirleştirileceklerini, nakitsiz bir toplum getireceklerini, sisteme muhtaç etmek için korku ile insanların mağdur edileceğine inanmak istemeyenler var. Bundan iki yıl önceki ekonomiyi hayal edenler var. Gerçek olan şu, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

"EMEKLERİNE SAHİP ÇIKANLAR VAR"

Burada varlıklarına sahip çıkanlar, emeklerine sahip çıkan insanlar var. Hazırlığını yapanlar var. Ekilebilir tarım arazilerine sahip çıkanlar var. Gerçek paranın altın ve gümüş olduğunu bilenler var. Ucuz maliyetleri bir şey almış, uzun vadeli getiriyi göz önüne koyanlar var.

Eski Türkiye sistemini göz önünde bulunduranlar alırım satarım içinde. Yıllarca biriktirdiği emeğini çöpe atanlar da var. En güzeli al, kenara koy, kendine hedef belirle. Birikimlerini uzun vadeli olarak yapman gerekiyor.

"NİSAN AYINDA TEK TEK ANLATTIK"

Bugün sadece dolar kurundan yükselişten kaynaklı gram altının 1000 lira, gümüşün gramının 10 lira seviyesini test etmesiyle karşımıza çıkan bir trend var. Sürpriz değil. Nisan ayında tek tek anlattık. Önemli olan şu. Siz işlem yaparken hala TL üzerinden düşünüyorsanız, sizin finansal okuryazarlığını yoktur. Ons altın 1850 dolar seviyesinde, altın yükselmedi. Gram altın üzerinden yükseldi diye cümle duymak istiyorsanız, gram altın 1200’ü test ettiğinde ben yükseldi derim ama şu anda diyemiyorum. 1030 lira yükselişi kalıcı değil, dolar ataklarından kaynaklı bir trenddir.

"FARKLI GETİRİLERLE YOLUNA DEVAM EDECEKSİN"

Bundan sonra, 1000 liradan aldın, yarın 950’ye düştüğünde keşke geç kalmasaydım diyeceksin. Sen bilsen ki 1000 liradan aldın, 1 yıl bekleteceksin, sana evet karlısın derim ama 3-5 kuruşu görünce satacaksan yatırımcı değilsin. Eski Türkiye ve dünya ekonomi modelini kafanda döndürüyorsun. Yapman gereken şey, TL mevduat sistemine gireceksin, farklı getirilerle, sabit şekilde yoluna devam edeceksin.

Yol arkadaşlarımın çoğunu ben al sat bağımlılığından kurtardım. Şu anda sokakta beni gördükleri zaman bana teşekkür ediyorlar. İyi ki biz kumar bağımlılığından kurtulmuşuz diye. Süreçte insanlar ister istemez, buralardan satalım mı diyorlar. Net cümle kullanıyorum. Aralık ayında yaşanan çöküşleri beklemiyorum. Kısmi geri çekilme mutlaka olacaktır, kısmi geri çöküş benim nazarımda olmayacaktır.

Ekim ayı için yol arkadaşlarıma şunu söylüyorum, gaza gelmeyin, ufakçı olmayın. Ufakçı olursanız varlıklarınızı hemen heba edebilirsiniz. Kısa vadeli geri çekilme olacak, bugüne kadar uyarıları dikkate almamışları uyaracağım. Bir şey yükselmedi, şu anda ciddi bir belirsizlik var, süreç var, geçmesi lazım. Soğukkanlı olun.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!