Altın ve dolar artacak mı? Uzmanı açıkladı... "Bundan sonraki süreçte nakit daha değerli olabilir"

Amerikan Merkez Bankası'nın faiz artırımı küresel piyasaları sarstı. Durum böyleyken altın yatırımcıları altın fiyatlarının artıp azalacağını kestiremiyor. Peki altın ve dolar artacak mı? İşte uzman yorumları...

Ekonomi 10.05.2022, 20:57 10.05.2022, 21:31
Abone ol
Altın ve dolar artacak mı? Uzmanı açıkladı... "Bundan sonraki süreçte nakit daha değerli olabilir"

Altın artacak mı? Orta ve düşük gelirli altın yatırımcıları bu sorunun cevabını merak ediyor. Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırımı ve bilanço küçültme takvimini açıklaması, tüm emtialarda fiyat düşüşü oluştururken, altın da mevcut durumdan etkilendi.

ALTIN İŞTAHI AZALDI

Fed'in faiz oranlarını yükseltmesiyle, tahvil getirilerinin artması ve doların artık beşinci haftasına giren yukarı yönlü seyri ile yatırımcının altına yönelik iştahının azaldığını belirten analistler, doların altın önünde engel olduğuna işaret etti.

Nisan ortasında düşüş trendine giren altın, şimdi de yarın açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı.

Peki merkez bankalarının çabalarıyla frenlenen altın yıl sonunda ne kadar olacak? İşte analistlerin çarpıcı yorumlarından öne çıkanlar...

KÜRESEL ENFLASYON DÜŞECEK

Analistler, "Jeopolitik risklerin ve sürekli enflasyonun aşağı yönlülüğü koruduğunu görüyoruz ve altının önümüzdeki altı ay içinde 1,900$/ons seviyesinden desteklenmesi gerekiyor" tahmininde bulunuyor.

DOLAR 2023'E KADAR DALGALI OLABİLİR

Altın yorumları ile bilinen Finans Analisti İslam Memiş ise Fed'in altını baskılama politikasının etkisini göstermeye başladığını belirterek doların yıl sonuna kadar daha büyük ataklar yapacağını söylemişti.

"BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE NAKİT DAHA DEĞERLİ OLABİLİR"

Fed'in yıl sonuna kadar 3 kez faiz artırımına gideceğini hatırlan İslam Memiş, belirsizlik nedeniyle, küresel ekonominin daralacağını altın gibi değerli emtianın yerine değerli para alacağını kaydederek, "Enflasyon karşısında mal değerliydi. Bundan sonraki süreçte nakit daha değerli olabilir" dedi.

Gram altın fiyatında düşüşün geçici olduğunu belirten İslam Memiş, 900 TL’nin altında alım yapılamayacağını belirtmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!