banner2

Altın piyasasında son durum! Fed'in faiz kararı sonrası altın rekor kırdı! Altın yatırımcıları dikkat: Uzman isim seçim sonrasına işaret etti!

Fed'in faiz artış döngüsünü sonlandırarak bu yıl sonunda indirime gideceğine dair fiyatlamaların geri çekilmesi sonrası altın yaşadığı düşüşün ardından yeni haftaya yatay seyirle merhaba dedi.

Ekonomi 09.05.2023, 10:11 09.05.2023, 10:26
Abone ol
Altın piyasasında son durum! Fed'in faiz kararı sonrası altın rekor kırdı! Altın yatırımcıları dikkat: Uzman isim seçim sonrasına işaret etti!

Altın, Cuma günü ABD işgücü piyasasının beklenenden daha güçlü olduğuna dair işaretlerle yatırımcıların Fed'in bu yılın sonlarında faizleri düşüreceğine dair fiyatlamalarını geri çekmesiyle düşmesi sonrası yatay seyrediyor. 

ABD'DE RESESYON KORKULARI HAFİFLEDİ 

Spot altın ons başına 2.025 dolar civarından işlem görüyor. Cuma günü açıklanan güçlü istihdam verileri ABD'de resesyon korkularını hafifletirken, yatırımcıların Fed'in faizleri daha uzun süre yüksek tutması ve potansiyel olarak Haziran'da art arda 11. artış için kapıyı açık tutması olasılığını fiyatlamasıyla tahvil getirileri yükseldi.

GRAM ALTIN REKOR KIRDI

Yatırımcılar bu hafta çekirdek tüketici fiyat endeksi rakamlarını merakla bekliyor. Spot altın geçtiğimiz hafta Fed'in 25 baz puanlık artışı sonrası Fed'in mevcut sıkılaşma döngüsünü sonlandıracağına dair beklentilerle rekor seviyelere yaklaşmış gram altın ise 1300 TL seviyesini görerek rekor kırmıştı.

"DOLARIN ZAYIFLADIĞI BİR DÖNEME GİREBİLİRİZ"

Konuyla ilgili dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan Ata Portföy Genel Müdürü Mehmet Gerz şu açıklamalarda bulundu. FED’in faiz artışına bir süre ara vermesini bekliyoruz. Bu nedenle Dolar’ın zayıfladığı bir döneme girebiliriz. Zayıf Dolar en fazla altın ve Euro’ya yarar diye düşünüyoruz. ABD enflasyonu yine düşük gelirse FED’in duracağına dair beklenti güçlenir ve bu dünya piyasaları için olumlu olur.

ALTIN İÇİN SEÇİM SONRASINA DİKKAT ÇEKİLDİ 

Altın fiyatının Dolar bazında yükselmesini bekliyoruz. Ancak TL bazında ne olacağı Dolar/TL kuruna çok bağlı. Bizde seçim sonucu oluşacak yeni ekonomi yönetimi ve yeni ekonomik program belirleyici olacak.

FED beklentilerine paralel olarak DXY Dolar endeksinde 100’ün altına bir sarkma olabilir. Ancak bunun Dolar/TL’ye yansıması paralel olmaz."

ALTIN PİYASASINDA SON DURUM NEDİR? 

Gram altın yeni güne 1270 lira seviyesinde başlarken, dolar/TL 19.50 seviyesinde işlem görüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!