Altın önce dibi görecek ardından zirveyi! O tarihlere dikkat

FED'in giderek agresif kararlar alacağı tahminleri altındaki baskıyı artırıyor. 10 gün içinde yüzde 6'dan fazla değer kaybı ile 1900 bariyerinin altına inen spot altıda bu düşüşün devam edebileceğine dair uyarı yapılırken hızlı bir yükseliş senaryosu da gözden geçiriliyor.

Ekonomi 04.05.2022, 12:19
Altın önce dibi görecek ardından zirveyi! O tarihlere dikkat

FED'in para politikası için alacağı kararların artık daha agresif olacağı tahmin edilirken altın fiyatları bu tahminler  altında baskılanıyor. 

Doların güçlenmesi ile spot altın 10 günde yüzde 6'dan fazla değer kaybına uğrayarak 1900 bariyerinin altına düştü. 

ALTIN GERİ ÇEKİLME YAŞAYABİLİR

Dünya'da yer alan habere göre ise; Uzmanlar merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarının altına getirdiği satışlarla 1.850 dolar desteğine doğru geri çekilme yaşanabileceği uyarısı yapıyor.

Piyasalar, Fed'in agresif sıkılaştırma duruşuna ve Çin'in küresel ekonomik toparlanmayı yavaşlatabilecek COVID karantinalarına ilişkin artan endişeler arasında temkinli olmaya devam ediyor.

GÖZLER FED'E ÇEVRİLDİ 

Bu durum ABD Doları lehine bir akışı desteklerken, ons altın cephesinde satış baskısı hissediliyor. Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a gaz akışını durdurması altına biraz destek verse de gözler Fed’de.

DBS Bank Stratejisti Benjamin Wong, altındaki düşüşü düzeltme olarak yorumluyor ve “1.944 dolar ve 1.925 dolar desteklerinin çok hızlı kırılması fiyatları bir anda 1.890 seviyesine çekti. Bir sonraki destek 1.849 dolarda aranabilir. Ancak temel senaryomuza göre, altının Mart 2021'deki 1.677 dolarlık dip seviyelerinden başlayan rallisini terk etmesi için 1.780 dolar-1,763 doların altına bir kayma olması gerektiği yönünde. Bu gerçekleşmediği sürece 1.967-1.980 dolara geri dönülebilir.

Bazı uzmanlar Fed’in yarattığı baskının altını dibe çekeceğini düşünürken, bazı uzmanlar ise daha önceki verilere bakarak faiz artışlarının ekonomi üzerinde yarattığı baskının borsaları vurup altına destek verebileceğini savunuyor.

Sıkılaştırma döngüleri sırasında faiz oranları yükseldikçe doların cazibesi artar ve yatırımcı hisse senedi gibi faiz artışına karşı hassas varlıkları elden çıkarır. Sabit getirisi olmayan altın da riskli görülerek satış gelen enstrümanlar arasında yer alır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!