Yandex Metrica

Altın, mı dolar mı, yoksa borsa mı? Uzman isimden çarpıcı piyasa yorumu: Rüzgar tersine dönebilir

Altın, mı dolar mı, yoksa borsa mı? Uzman isimden çarpıcı piyasa yorumu: Rüzgar tersine dönebilir

Jeopolitik gerilimlerinde ardında yatırımcılar altın, mı dolar mı yoksa borsa mı sorularını sormaya devam ediyor. Borsa 11 bin puan olan rekor seviyeden gerilerken, gram altın 2500’lü seviyelerden 2400’lere indi. Peki geri çekilme sonrası altın ve borsada beklentiler ne? Uzman isim yatırımcıların merak ettiği soruları tek tek cevapladı.

Ekonomi

03.06.2024, 18:07

Yatırımcılar son dönemlerde dalgalı seyrini koruyan piyasalara ilişkin endişeli bekleyişini sürdürüyor. Peki en çok hangi yatırım aracı kazandıracak? Ünlü ekonomist Hikmet Baydar piyasalara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Borsadaki düşüş kritik öneme sahip. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanması öncesi pozisyon ayarlamalarıyla alakalı bir düşüş olabilir diyen Baydar, "Bunun yanında Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) açıkladığı yatırımcı ve hesap sayılarına göre pay senedi yatırımcı sayısı 31 Mayıs ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre 240 bin 916 kişi azaldı." şeklinde konuştu.

Sözlerine devam eden uzman isim, "Böylece pay senedi yatırımcı sayısı 8 milyon 578 bin 116 seviyesinden 8 milyon 337 bin 200'e indi. Demek ki bazı yatırımcılar mevcut seviyeleri enflasyon verisi öncesi kar realizasyonu için uygun görmüş." dedi.

Yatırımcıların yeni gözdesi sektör lideri HES Kablo: Yüzde 10’unu tek başına gerçekleştiriyor Yatırımcıların yeni gözdesi sektör lideri HES Kablo: Yüzde 10’unu tek... Haberi Görüntüle

BORSA SON DURUM NE?

Jeopolitik risklere baktığımızda İsrail katliamıyla ilgili barış söylemleri devam etse de orada fiilen değişen bir şey yok diyen uzman isim, "Ancak Asya'da Çin ile Tayvan arasında yaşanan gerilimler piyasada tansiyonu artırmaktadır. Borsada sert düşüş gelmesi hem uzak doğudan gelebilecek risklere karşı korunma amacı taşırken, Mayıs ayı TÜFE açıklaması öncesi düşüşlerde aşağıdan alım fırsatını değerlendirmek için pozisyonun bir kısmının nakde dönmesiyle alakalı gibi görünmektedir." şeklinde yorum yaptı.

Açıklamalarına devam eden Baydar, "Orta vade göstergeler maalesef perşembe günü yönünü aşağı çevirdi. 10 bin 400 puan seviyeleri kritik destekti ve kırılması durumunda 9960 puan seviyelerine kadar gevşeme ihtimali de artacaktır." dedi.

"Özellikle enflasyon verisi son derece önemli. İstanbul enflasyonu %3.59 açıklandığına göre büyük ihtimalle TÜFE aylık %3 civarı beklentiye uygun gerçekleşebilir" diyerek sözlerine devam eden ünlü ekonomist, "Bu durumda piyasalar biraz daha rahatlayacaktır. Tabi ki burada Çin-Tayvan gerginliği daha fazla tırmanmamalı. Aksi halde risk iştahı azalacağından yabancıların satış yapma riski de artar." ifadelerini kullandı.

Borsada önemli destek 9960 puan civarı olduğu ve orta vade göstergeler aşağı döndüğü için piyasada bu seviyelerin denenme ihtimali daha fazladır yorumunu yapan Baydar ayrıca, "0 bin 680 puan ise önemli direnç seviyesidir. Şimdilik kısa vadede önemli ve olumlu bir gelişme olmazsa 11000 seviyelerini denemesini beklemiyoruz." dedi.

Türkiye su verecek petrol alacak! Çılgın anlaşma: Bakan Bayraktar resmen duyurdu Türkiye su verecek petrol alacak! Çılgın anlaşma: Bakan Bayraktar resmen... Haberi Görüntüle

ALTIN MI DOLAR MI?

Altın fiyatlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan ünlü ekonomist, "Altın ile ilgili olarak daha önce yaptığı değerlendirmelerimde düşüşün gerçekleşme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ifade etmiştim. Ons altın 2327 dolar seviyelerinden kapandı ve kritik seviye olan 2350 doların altında işlem görüyor. Daha önce 2324 dolar seviyelerinden dönüş yapmıştı. O yüzden bu seviyeler dikkat edilmesi gereken seviyeler." şeklinde konuştu.

Sözlerine devam eden Baydar, "Çünkü bu seviyeden tepki alımları gelebilir. Ancak orta vadede aşağı sinyalleri gelmeye devam ettiği için ufak tefek tepki alımları dışında ciddi bir yukarı hareket beklemiyoruz." dedi.

Aksine 2288 dolar seviyelerine kadar yavaş yavaş gevşeme devam edebilir diyerek sözlerine devam eden Baydar, "Burada tek çekincemiz Asya’daki gelişmeler. Eğer tansiyon yükselirse altında yükseliş yaşayabiliriz." yorumunu yaptı.

Gram altın için kritik seviyeyi belirten uzman, "Gram altında da orta vade teknik sinyaller aşağı yönde olduğu için kritik seviye 2411 lira civarında. Burada tutunup tutunmaması çok önemli. Eğer tutunamazsa 2370 TL seviyesine kadar gevşeyebilir. Bu arada dolar/TL’de düşüş olursa altında daha aşağı seviyelerinin test edilme ihtimali de artacaktır." dedi.

Açıklamalarda dolar ile devam eden uzman isim, "Yabancı yatırımcıların TL’de uzun pozisyon önerileri ile yıl sonu döviz kuru beklentileri döviz almayı anlamlı kılmıyor. Aksine şu ara pek de fazla konuşulan "carry-trade", dövizden Türk lirasına geçerek TL cinsi getiri kazanmanın avantajını anlatmaktadır. O yüzden döviz almak çok da mantıklı değil. Bunun yerine döviz cinsi eurobond daha anlamlıdır. Ancak enflasyondaki düşüşü de dikkate alacak olursak TL cinsi tahvilin daha fazla getirisinin olabileceği görülmektedir." şeklinde konuştu.

Habere Tepki Ver

2

2

1

0

0

0

2

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading