banner2

Altın fiyatlarında tüm dengeler değişecek! ünlü ekonomist tarih vererek açıkladı

Altın fiyatları, düşüş ve yükselişlerle haftanın en çok merak edilen ve takip edilen konuları arasındaki yerini aldı. Peki, gram altında yeni rekor gelecek mi? Gram altın kaç TL olacak?

Ekonomi 20.01.2023, 10:00
Abone ol
Altın fiyatlarında tüm dengeler değişecek! ünlü ekonomist tarih vererek açıkladı

Gram altın, çeyrek altın, yarım altın kaç TL olacak? Uzman ekonomistler, birbiri ardına yaptığı açıklamalarla altın fiyatları için tahminlerini sıralıyor. Peki, gram altın yükselecek mi? 

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

20 Ocak 2023 itibariyle güncel altın fiyatları şu şekilde:

Çeyrek altın: 1874 TL

Yarım altın: 3748 TL

Cumhuriyet altını: 7925 TL

22 ayar bilezik gram fiyatı: 1127 TL

ALTIN FİYATI YORUMLARI

Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, yatırımcıların iyi fiyattan alım yapmaları gerektiğini ve alım seviyelerini iyi takip etmeleri gerektiğini belirtti.

FAİZ ARTIRIMLARI DURACAK

Zafer Ergezen, açıklamasında 2022 yılında altın ve altın ürünlerinde yaşanan yükselişin nedenini merkez bankalarının faiz politikalarına bağladı. Ergezen, Fed'in faiz artırım hızının yavaşlatacağı ve 2023 yılında faiz artırımlarının duracağı beklentilerinin altın fiyatlarını yukarı taşıdığını ve ons altının seviyesinin 1620'den 1800'lere kadar çok hızlı bir şekilde yükseldiğini söyledi. Ergezen, yatırımcıların altına pozisyon açmasına ve fonların ilgisini çekmesine neden olan 2023 yılının 2022 yılından daha iyi olacağı beklentisinin altın fiyatlarının 1900'lere doğru hızlı bir yükselişi getirdiğini ifade etti.

ALTINDA REKOR BEKLENTİSİ

Altın fiyatlarındaki hareketlerin dolar endeksi ile ilişkili olduğunu söyleyen Zafer Ergezen, dolar endeksinin 100'lü seviyelerin altına geçtiği durumlarda bir ralli beklentisi olabileceğini ve 80'li seviyelerine kadar gerilemesi halinde 2070'li seviyelerine kadar yükseliş gözlemlenebileceğini belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!